Tel.: +420 382 772 222

Gynekologicko-porodnické oddělení

Aktuality

 
Přirozeným porodům pomůže v nemocnici i porodní gauč
29. ledna 2024

Písecká nemocnice je na jihu Čech první, která má vedle klasického porodního lůžka také variabilní gauč. Ženy na něm budou moci strávit zejména první dobu porodní v nejrůznějších polohách, například ve stoje, v kleče nebo ve dřepu. Porodní gauč za více než 100 tisíc korun písecké nemocnici daroval Nadační fond Propolis 33, který založila Lilia Khousnoutdinova k podpoře žen. 

Porodní gauč zajistí maximální pohodlí během porodu a ženám umožní setrvat v poloze, která je uvolní a v daném okamžiku sníží jejich bolest. Rodička se o gauč bude moci různě opřít a libovolně na něm měnit polohu. Gauč lze jednoduše složit, takže po porodu bude využitelný například jako lehátko.

„Velmi si vážíme toho, že Nadační fond Propolis 33 věnoval porodní gauč právě naší nemocnici. Děkujeme. Jedná se o významné ocenění zdejší péče i personálu, který neustále pracuje na zlepšování služeb pro nastávající maminky,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Porodní gauč pomůže přirozeným porodům, které Nemocnice Písek dlouhodobě podporuje. Už dva roky v ní funguje Centrum porodní asistence, které je určeno ženám s většími individuálními požadavky na porod. Zároveň jim zajišťuje větší bezpečnost než v případě domácích porodů. „Příjem rodičky, první dobu porodní i samotný porod vede porodní asistentka. My v případě náhlých porodních komplikací zajistíme okamžitou podporu – ať už ze strany lékařů nebo přístrojů. To je rozdíl oproti domácím porodům,“ řekl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Michal Turek.

 
Chcete domů krátce po operaci? V Písku to lze v několika případech.
15. ledna 2024

Pacienti písecké nemocnice mohou po některých operacích své lůžko opustit do 24 hodin od svého přijetí. Odejít domů krátce po zákroku jim je umožněno například po šetrné operaci kýly, křečových žil, prsů, žlučníku, hemoroidů, ale i po gynekologických zákrocích. Písečtí lékaři tyto úkony provádějí v rámci jednodenní péče, kterou od loňského roku hradí zdravotní pojišťovny.

„Z chirurgických zákroků se jedná zejména o operace kýly, varixů neboli křečových žil, prsů, žlučníku a hemoroidů. Z oboru gynekologie jde o hysteroskopii – vyšetření děložního hrdla a dutiny a případné odebrání vzorku tkáně nebo odstranění nežádoucích útvarů z této části těla, konizaci – odstranění části děložního hrdla, a zavádění pásek proti inkontinenci,“ uvedli primář Chirurgického oddělení Nemocnice Písek David Bunda a primář gynekologie Michal Turek, MBA. 

Písecká nemocnice se na krátkodobou péči zaměřuje už řadu let. Do léčby zavádí nejmodernější osvědčené metody, které jsou k tělu nemocných co nejvíce šetrné, a dobu hospitalizace pacientů se snaží zkracovat na minimum. Vedle chirurgie s gynekologií jde o vybrané ortopedické zákroky, například artroskopii, operaci karpálních tunelů nebo nápravu vbočených palců. „Neustále monitorujeme trendy moderní medicíny, která nahrává krátkodobé péči. Tímto směrem bychom se rádi ubírali i my. Záleží ale i na platbách od zdravotních pojišťoven,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan. 

Jednodenní péče v chirurgii je zařazena do úhradové vyhlášky od loňského ledna. Mezi její největší výhody patří krátkodobá hospitalizace, možnost doléčení doma, rychlejší hojení a méně komplikací, zejména infekčních, a dále snížení čekací doby na výkony. Nejedná se o akutní péči, jednodenní úkony jsou vždy plánované. „O tom, zda pacient může podstoupit zákrok formou jednodenní péče, definitivně rozhoduje lékař zdravotnického zařízení poskytujícího tuto péči. Na základě předoperačního vyšetření zhodnotí zdravotní stav pacienta a posoudí míru rizika plánovaného zákroku,“ sdělil Pavel Malina, náměstek Nemocnice Písek pro zdravotní péči.

 
Do písecké nemocnice se jezdí rodit z jiných okresů
4. ledna 2024

Téměř dvojnásobek dětí oproti těm, narozeným ze spádové oblasti, přichází každoročně na svět v písecké nemocnici. A výjimkou nebyl ani loňský rok. Během něj se v Nemocnici Písek narodilo 822 miminek. Z celkem 811 porodů bylo těch mimo okresních 48 procent.

„Rodičky z celých jižních Čech i z jiných regionů jsme zvyklí přijímat už roky. Naši nemocnici si vybírají zejména kvůli špičkové péči o přirozené i rizikové porody, milému personálu, prostředí a vysoké úrovni servisu a služeb porodnice,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

V Nemocnici Písek funguje jedno z patnácti akreditovaných perinatologických center intermediární péče v České republice, která řeší riziková a patologická těhotenství a předčasné porody od 32. týdne těhotenství. Vloni vyžadovalo tuto specializovanou péči 169 dětí. „Náš personál se umí postarat o matku a dítě i tehdy, kdy během porodu a po něm nejde vše zcela standardně, nebo se předpokládají komplikace,“ řekl Jiří Holan.

„Na jedné straně provozujeme specializované Perinatologické intermediární centrum, v němž se umíme postarat o riziková těhotenství i předčasně narozené děti nebo matky s komplikacemi v graviditě či po porodu. A na straně druhé provozujeme Centrum porodní asistence, kdy je při porodu medicínských zásahů naprosté minimum,“ řekl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Michal Turek. 

Během loňského roku nemocnice nadále rozšiřovala specializovanou péči i služby pro rodičky. Zavedla pestřejší snídaně, přírodní úlevu u porodu v podobě bylinné napářky a připravila fotokoutek pro hezčí vzpomínku na první okamžiky s miminkem. K tomu rozšířila předporodní kurzy, zapojila se do pomoci ženám s duševními potížemi po porodu, a pokud novopečené maminky potřebují v prvních týdnech poradit se svým zdravotním stavem nebo s péčí o miminko, vyšle k nim domů porodní asistentku. Od loňského roku také provozuje laktační poradnu určenou maminkám, které mají potíže s kojením.

Do specializované péče zahrnula screening preeklampsie – závažné komplikace v těhotenství, kterou doprovází otoky na nohou, zvýšený krevní tlak a bílkovina v moči. Díky screeningovému vyšetření jí lze účinně předcházet. „Toto vyšetření nabízejí jen vysoce specializovaná centra nebo oddělení velkých fakultních nemocnic a od loňska i my. Počtem akreditovaných lékařů a dostupností důležitých vyšetření je písecké pracoviště v rámci regionu ojedinělé. Těhotné ženy z Písecka i okolních okresů tak nemusejí za specializovanou péčí cestovat do Českých Budějovic nebo do Prahy. Fungujeme prakticky pět dní v týdnu,“ dodal Michal Turek.

V roce 2023 se v písecké nemocnici narodilo 431 chlapců a 391 dívek. Nejmenší novorozenec vážil 1400 gramů, největší 4850 gramů. Ze všech narozených dětí bylo 11 dvojčat. Novorozenci s netradičními jmény: Brian, Bella, Bibiana, Ariana, Annika, Zoe, Glorie, Timon, Timotej a Teoman. Nejmladší rodičce bylo 16 let, nejstarší 49 let.

Prvním jihočeským miminkem roku 2024 se stala holčička Amélie, která se narodila 1. ledna 53 minut po půlnoci. Mamince přišli pogratulovat primář dětského oddělení MUDr. Chytrý, primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Turek, MBA a předseda představenstva MUDr. Holan, MBA.

 
Písecká nemocnice spouští domácí poporodní péči
24. října 2023

Písecká nemocnice nadále rozvíjí svou nabídku. Její nejnovější službu ocení novopečené maminky, které se i po propuštění z porodnice potřebují ujistit o svém zdraví nebo chtějí poradit s péčí o miminko. Pokud o pomoc požádají, nemocnice k nim domů vyšle porodní asistentku. 

Ženy, které své dítě přivedly na svět v písecké porodnici, mohou využívat její služby i několik týdnů po propuštění domů. V případě, že si nevědí rady se svým poporodním stavem nebo s novorozencem, mohou požádat o odbornou pomoc porodní asistentky v domácím prostředí. Ta je u nich doma navštíví, zkontroluje zdravotní stav matky i dítěte, poradí s péčí a zodpoví případné dotazy. „Řada maminek, zejména prvorodiček, se po odchodu z porodnice domů nemá s kým poradit. Není si jistá, zda správně pečuje o novorozence, nebo jestli se dobře zotavuje po porodu. Pro takové případy tu je domácí péče po porodu,“ sdělila Simona Bulková, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek.

Služba je součástí domácí poporodní péče, kterou písecká porodnice poskytuje od druhé poloviny října. Ženy ji mohou využívat během celého šestinedělí. Kontakt na domácí poporodní péči získají novopečené maminky přímo v písecké nemocnici. Porodní asistentka se do místa jejich bydliště dostaví co nejdříve po zažádání o pomoc. 

„Porodní asistentky mohou maminkám v období šestinedělí poradit nebo i pomoct s konkrétními potížemi. Zároveň mohou během návštěvy v domácím prostředí včas zachytit různé zdravotní komplikace i hrozbu poporodní deprese. Počínající potíže tak odhalí dříve, než se významněji rozvinou. Ženy, které mají potíže, často z pochopitelných důvodů kontrolu v nemocnici odkládají. Přitom včasná léčba bývá úspěšnější než ta pozdní. I proto je tato péče důležitá,“ řekl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Michal Turek. 

Zavedení domácí poporodní péče není jedinou službou pro rodičky, kterou v poslední době Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Písek zavedlo. Od počátku letošního roku přišlo s novými pestřejšími snídaněmi – nastávající maminky mohou vybírat ze čtyř slaných i sladkých variant, pro hezčí vzpomínku na první okamžiky života novorozence připravilo na chodbě porodnice fotokoutek, rozšířilo předporodní kurzy – nově je organizuje také v Blatné, zpestřilo nabídku úlevových metod pro rodičky o čistě přírodní variantu v podobě bylinné napářky a zapojilo se do pomoci ženám ohroženým duševními potížemi po porodu – pomocí tabletů s on-line dotazníkem provádí jejich záchyt, na který navazuje podpora a odborná pomoc těm, kterým riziko hrozí. 

„Vstřícný personál celého oddělení, jeho neustálá snaha o zlepšování služeb a k tomu vysoce odborná péče pro rodičky a novorozence, včetně těch rizikových, jsou důvodem velké oblíbenosti naší porodnice. Dlouhodobě jezdí do Písku rodit ženy z jiných okresů, takže na Písecku máme téměř jednou tolik porodů oproti přirozenému spádu. Máme také opravdu hodně spokojených rodiček, jak dokazuje projekt Přirozený Porod v Porodnici, v němž jsme se už několikrát umístili na prvním místě,“ dodal předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

 
Písecká nemocnice pomáhá řešit duševní potíže po porodu
28. srpna 2023

Porodnické oddělení písecké nemocnice se zapojuje do pomoci ženám s duševními potížemi po porodu. Pro Národní ústav duševního zdraví pomáhá mapovat ty, které jsou rozvojem duševních potíží po porodu ohroženy. Takovým maminkám pak ústav nabízí podporu a odbornou psychologickou pomoc. 

„O tělesné zdraví těhotných žen je dobře postaráno během důkladných prohlídek. Mateřství plné změn je ale náročné také na psychiku ženy. Proto se v těhotenství a zejména po porodu mohou u maminek objevit psychické obtíže. Pocity štěstí mísící se s pocity strachu, selhání a obav jsou v období šestinedělí v určité míře normální, přirozené, někdy ale mohou vyústit v poporodní duševní potíže, které pak už žena není schopna sama zvládnout. Tyto stavy jsou naštěstí řešitelné a čím dříve se na ně přijde, tím rychleji je lze napravit,“ uvedla Mgr. Simona Bulková, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek.

Písecká porodnice má pro tento účel od Národního ústavu duševního zdraví zapůjčené dva tablety s on-line dotazníkem. Čerstvé maminky si na nich mohou před odchodem z porodnice udělat jednoduchý test, který určí, zda u nich hrozí rozvoj psychických potíží. Jestliže výsledek testu na toto riziko poukáže, kontaktují je proškolené konzultantky s nabídkou podpory a odborné pomoci. 

„Dotazník mapuje příznaky úzkosti, deprese a dalších potíží, které se v mateřství objevují nejčastěji. Jeho výsledky obdrží ženy do 10 minut na svůj e-mail společně s kontakty, na které se mohou v případě potřeby kdykoliv obrátit. Pozitivní výsledek automaticky neznamená přítomnost psychických obtíží, přesto ženy získají kontakty na podpůrnou péči, kterou mohou kdykoliv využít. S nabídkou podpory se jim telefonicky ozvou takzvané peer konzultantky – proškolené ženy, které psychické strádání během těhotenství nebo po porodu samy zažily. S nimi mohou maminky bez obav a studu sdílet své pocity. Už jen samotné sdílení pomáhá. Pokud peer konzultantky rozpoznají závažnější potíže, nabídnou ženám kontakty na ověřenou odbornou pomoc,“ sdělila Mgr. Květoslava Slabáková, hlavní sestra Nemocnice Písek.

Doplnila, že vyplnění dotazníku je dobrovolné. Údaje v něm jsou chráněny – veškerá data jsou uložena na zabezpečených serverech a nejsou poskytována třetím stranám. 

Příznaky duševní nepohody, jako jsou úzkost a deprese, zažije podle Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) každá pátá žena. Projevují se například únavou, strachem, pocity viny a beznaděje. Mohou vést k nezájmu o novorozence i okolí a v nejhorším případě až k sebevražedným myšlenkám.

 Více primář MUDr. Turek, MBA v pořadu Zdravíčko

 
Soutěž pro nastávající maminky a rodičky
3. července 2023

Od 1.7. do 31.10.2023 se můžete zapojit do facebookové soutěže Nemocnice Písek a vyhrát poukázku v hodnotě pět tisíc korun a další ceny. 

Více na https://www.facebook.com/nemopisek 

 
Písecká porodnice přichystala pro rodičky s miminky fotokoutek
15. června 2023

První okamžiky se svým miminkem si mohou rodičky v Písku nově zvěčnit ve speciálně vyzdobeném prostoru. Gynekologicko-porodnické oddělení písecké nemocnice pro ně přichystalo fotokoutek s dětskými motivy v pozadí a tabulí, kam lze napsat jméno novorozence, datum a čas jeho narození, případně i další podrobnosti. 

„Fotografie miminka po jeho příchodu na svět pořizují všichni rodiče. Takhle bude jejich vzpomínka ještě o něco hezčí,“ řekla vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Mgr. Simona Bulková.

Fotokoutek je umístěn na chodbě porodnice a slouží k focení rodičů i dalších blízkých s novorozencem.

 
Písecká nemocnice se zaměří na prevenci preeklampsie
16. května 2023

Předporodní péče písecké nemocnice, která patří stejně jako péče porodní mezi špičku v celé republice, se dále rozšiřuje. Její součástí je nově také prevence a záchyt preeklampsie, která patří mezi nejobávanější zdravotní komplikace v těhotenství. Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Písek může provádět vyšetření preeklampsie jako jedno z mála v jižních Čechách. 

Preeklampsie je život ohrožující komplikace, kterou trpí až desetina nastávajících matek. Projevuje se zvýšeným krevním tlakem, otoky nohou a bílkovinou v moči. Ještě před nedávnem bylo možné pouze zjišťovat, zda těhotné preeklampsií netrpí. Nezřídka se proto diagnostikovala pozdě. V posledních letech se ale celosvětově rozšířil screening preeklampsie – speciální vyšetření, které na vysoké riziko vzniku preeklampsie poukazuje už v časné fázi těhotenství. Rizikovým těhotným je doporučena preventivní léčba, která pomáhá onemocnění předejít.

„Screening preeklampsie zahrnuje soupis údajů o zdravotním stavu těhotné, změření krevního tlaku, provedení speciálního ultrazvukového vyšetření a laboratorního vyšetření krve. Udělat jej může pouze lékař, vyškolený i akreditovaný mezinárodně uznávanou autoritou v oblasti péče o těhotné a jejich děti FMF London. Na našem oddělení pracují hned dva lékaři s touto akreditací. Jen oni mohou zadávat výsledky vyšetření do softwaru, který je vyhodnotí a stanoví výši rizika preeklampsie,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Michal Turek.

Vedle screeningu a prevence preeklampsie jsou lékaři Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek již z dřívějška akreditováni na provádění screeningového ultrazvukového vyšetření plodu v prvním trimestru těhotenství, díky němuž lze velmi brzy odhalit vrozené vývojové vady plodu, například Downův syndrom. „Těhotné ženy z Písecka i okolních okresů tak nemusejí za specializovanou péčí cestovat do Českých Budějovic nebo do Prahy. Fungujeme prakticky pět dní v týdnu. Počtem akreditovaných lékařů a dostupností důležitých vyšetření je písecké pracoviště v rámci regionu ojedinělé,“ řekl Michal Turek.

 
V Písecké nemocnici se opět rodilo více dětí než se v celém okrese narodilo
9. ledna 2023

Celkem 939 dětí přišlo v uplynulém roce na svět v písecké nemocnici. I tentokrát se jedná o téměř dvojnásobek oproti počtu narozených dětí ze spádové oblasti. Zdravotníci tu už roky přijímají rodičky z celých jižních Čech i z jiných regionů, které si píseckou nemocnici vybírají zejména kvůli špičkové péči o přirozené i rizikové porody, těhotenství i zdravá miminka.

V roce 2022 přišlo v písecké nemoci na svět 484 chlapců a 455 děvčat. Nejmenší novorozenec vážil 980 gramů, největší 5.100 gramů. Nejmladší rodičce bylo 17 let, nejstarší 49 let. Nejvíce se zde rodilo v březnu a červnu – v obou měsících 86krát. V březnu se zde navíc narodila čtyřikrát dvojčata. Mezi netradiční jména novorozenců patřila: Aurelie, Dalia, Madina, Aaron, Arsen a Zachariáš.

Posledním miminkem narozeným v písecké porodnici v roce 2022 byl Kevin Pavelka, který se narodil 31. prosince v 19:28 s váhou 3,65 kilogramů. Prvním letošním dítětem narozeným v písecké nemocnici je Roman Červeňák, který přišel na svět v úterý 3. ledna ráno. Vážil 3,05 kilogramu a měřil 47 centimetrů. „Už podruhé jsme se rozhodli obdarovat i poslední dítě roku končícího. Vedle prvního novorozence roku nového tak od nás získali dárky i rodiče Kevina. Jeho sourozenci jsme poslali hračky a mamince jsme předali dárkové předměty a poukaz na nákup do obchodního domu,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

„Už řadu let se v naší porodnici rodí výrazně více dětí než v celém okrese, protože sem jezdí rodit matky z jiných okresů i krajů. Důvodem je dlouhodobé budování kvalitního zázemí pro rodičky i samotný personál. Na jedné straně provozujeme specializované Perinatologické intermediární centrum, v němž se umíme postarat o riziková těhotenství i předčasně narozené děti nebo matky s komplikacemi v graviditě či po porodu. A na straně druhé provozujeme Centrum porodní asistence, kdy je při porodu medicínských zásahů naprosté minimum,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Michal Turek. 

Spokojené rodičky už několikrát ocenily píseckou porodnici jako nejlepší v rámci projektu Přirozený Porod v Porodnici. „Velmi si toho vážíme a nadále pracujeme na zlepšování služeb. Máme moderní přístrojové vybavení, na konci loňského roku jsme pořídili nový high-end ultrazvukový přístroj a telemetrické sondy k CTG. Nezbytná je i podpora ze strany ostatních oddělení nemocnice. Tím nejdůležitějším faktorem je však personál. Skvělý tým porodních asistentek, lékařů a dětských sester vychází vstříc požadavkům rodičů při zachování vysoké míry bezpečí pro matku i novorozence,“ řekl Michal Turek.

V nemocnici Písek funguje už rok Centrum porodní asistence, které je určeno ženám s většími individuálními požadavky na porod. V centru mají zajištěnu větší bezpečnost než v případě domácích porodů. „Příjem rodičky, první dobu porodní i samotný porod vede porodní asistentka. My v případě náhlých porodních komplikací zajistíme okamžitou podporu – ať už ze strany lékařů nebo přístrojů. To je rozdíl oproti domácím porodům,“ řekl Michal Turek.

 
V písecké nemocnici nabízejí rodičkám pestřejší snídaně
8. ledna 2023

Budoucí maminky, které se rozhodnou rodit v písecké nemocnici, čeká další příjemná novinka: pestřejší snídaně. Ty jsou nově připravovány ve čtyřech variantách s mléčným výrobkem navíc. Rodičky si z nabídky vybírají snídani na každý den, stejně jako v případě oběda.

„Od poloviny ledna nabízíme maminkám kromě výběru oběda také výběr ze čtyř variant snídaně. Ty si mohou navolit dopředu už při přijetí do porodnice,“ uvedla vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Mgr. Simona Bulková. 

Nastávající maminky mohou vybírat ze slaných i sladkých variant. První snídaně se skládá ze dvou kusů pečiva, másla, medu nebo džemu, taveného sýra a mléčného výrobku. Druhá ze dvou kusů tmavého pečiva, uzeniny, přírodního sýra a zákysu nebo kefíru nebo mléka, a to buď jogurtového nebo obyčejného. Třetí variantou je instantní obilninová kaše, stoprocentní ovocná šťáva nebo pyré a mléčný výrobek. A jako čtvrtou variantu porodnice nabízí dva kusy sladkého pečiva se zákysem, kefírem nebo jogurtovým či obyčejným mlékem.  

„Jídlo připraví na základě volby rodiček dietní sestry v kuchyni stravovacího provozu nemocnice a už připravené nám je nechají přivézt na oddělení,“ řekla Simona Bulková. Dodala, že během dne si mohou rodičky brát ještě ovoce.

Na zlepšování služeb pro rodičky pracuje písecká porodnice dlouhodobě. Nabízí i těhotenské předporodní kurzy nebo kurzy jógy. Vedle toho se neustále posouvá také v péči a vybavení. Už několikrát to ocenily spokojené rodičky a píseckou porodnici vyhodnotily jako nejlepší v rámci projektu Přirozený Porod v Porodnici. V nemocnici Písek také už rok funguje Centrum porodní asistence, které je určeno ženám s většími individuálními požadavky na porod. I proto počty porodů v Písku zůstávají stále na vysokých číslech.

 
V porodnici vítali poslední loňské a první letošní miminko
4. ledna 2023

Poslední miminko roku 2022 narozené v písecké porodnici byl Kevin, který se narodil 31.12. v 19:28 hodin.  Mamince Kristýně poblahopřáli zástupci dětského a porodnického oddělení spolu s předsedou představenstva nemocnice MUDr. J.Holanem, MBA.

Prvním miminkem roku 2023 se stal Roman, který se mamince Sandře narodil ráno 3. ledna.

 
V Písku rodí ženy z celého kraje – mají tu jistotu i v případě komplikací
7. prosince 2022

Téměř dvojnásobek porodů oproti počtu narozených dětí ze spádové oblasti. Tak to chodí v Písku, respektive v písecké nemocnici. Zdravotnický personál je tam zvyklý přijímat rodičky z celých jižních Čech, dokonce i z jiných regionů. Ty si píseckou nemocnici vybírají zejména kvůli špičkové péči – ať už o přirozené porody, těhotenství i zdravá miminka, ale také o ty rizikové.

„Naše porodnice má výrazně vyšší počet porodů, než je narozených dětí v okrese, protože zde rodí matky z různých regionů jižních Čech, ale i z jiných krajů. Dokonce téměř z poloviny! Dílem díky existenci perinatologického centra, v němž se umíme postarat o riziková těhotenství i předčasně narozené děti nebo matky s komplikacemi v graviditě, či po porodu. A dílem díky dlouhodobému budování kvalitního zázemí pro rodičky i samotný personál. Rodičky tu jsou velmi spokojené a už několikrát ocenily naši porodnici jako nejlepší v rámci projektu Přirozený Porod v Porodnici,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Písecká nemocnice spolu s českobudějovickou tvoří v jižních Čechách osu perinatologické centrové péče. Tato dvě certifikovaná zařízení jsou vedle běžných porodů určena rizikovým těhotenstvím a poskytují maximálně šetrnou péči o nedonošence nebo děti s vrozeným onemocněním. „Porodnice v Písku patří mezi takzvaná intermediární perinatologická centra, která soustřeďují riziková či patologická těhotenství a předčasné porody od 32. týdne. Novorozence po porodu ošetřují dětské sestřičky, při komplikacích pak zkušení lékaři – neonatologové, kteří se mohou spolehnout i na Jednotku intenzívní péče pro nedonošence,“ řekl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Michal Turek. 

V nemocnici Písek mají zajištěnu bezpečnost i ženy, které se rozhodly rodit více individuálně a v soukromí. Děje se tak v rámci Centra porodní asistence, které je součástí porodnice už přibližně rok. „Těhotenství i samotný porod vede porodní asistentka. My v případě náhlých porodních komplikací zajistíme okamžitou podporu – ať už ze strany lékařů nebo přístrojů. To je rozdíl oproti domácím porodům,“ řekl Michal Turek.

Doplnil, že v Jihočeském kraji je perinatologická péče intenzívnější než v jiných regionech. „Jižní Čechy jsou v tomto ohledu velmi dobře pokryty. Ne každý kraj má hned dvě perinatologická centra. Ale obecně: systém péče o nedonošené děti je v České republice velmi dobře nastaven,“ sdělil Michal Turek. 

Písecká nemocnice se vedle perinatologie zaměřuje i na další specializace. „Vedle intermediárního perinatologického centra pro předčasně narozené děti provozujeme ještě Mamocentrum, zaměřené na prevenci i léčbu rakoviny prsu, Iktové centrum pro pacienty s mrtvicí, Centrum onkologické prevence pro ženy s rizikem onemocnění rakovinou děložního čípku, dále Urogynekologické centrum, kde se léčí močová inkontinence žen, Centrum pro řešení kýly a Centrum screeningu kolorektálního karcinomu k prevenci rakoviny tlustého střeva,“ dodal ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan.

 
Písecká nemocnice má centrum prevence rakoviny děložního čípku
8. června 2022

Gynekologické centrum onkologické prevence (COP) je určeno ženám, u nichž existuje riziko onemocnění rakovinou děložního čípku. Centrum provozuje Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Písek. 

„Na gynekologickém centru onkologické prevence ženy vyšetřujeme, určujeme diagnózu a léčebný postup, po případné operaci je sledujeme. Pomocí speciálního přístroje a v kombinaci s laboratorním vyšetřením určujeme, jak jsou změny na děložním čípku závažné,“ uvedl MUDr. Michal Turek, MBA, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek a vedoucí lékař COP. 

Speciální gynekologické vyšetření onkologické prevence povoluje vykonávat Česká lékařská komora a píseckému pracovišti k němu nově udělila licenci. „U některých více rizikových nebo méně častých nálezů na čípku je doporučené vyšetření metodou expertní kolposkopie. Jedná se o optickou gynekologickou vyšetřovací metodu, při které se prohlíží pochva a děložní čípek mikroskopem. My budeme k těmto vyšetřením používat videokolposkop, který navíc zaznamenává nález a umožňuje jej vidět na monitoru i pacientce,“ upřesnil novinku primář Turek.

Gynekologické centrum onkologické prevence COP v Písku provede ročně zhruba 100 operačních výkonů na čípku (konizací neboli odstraněním části děložního hrdla) a vyšetří 300 žen s přednádorovými stavy na tomto orgánu. Jeho personál úzce spolupracuje s centry specializovanými na rakovinu ženských orgánů v Českých Budějovicích a Praze. „Naše oddělení zajišťuje pro pacientky z Písecka a okolí specializovanou péči, která je dostupná pouze ve velkých městech. Dlouze cestovat nemusejí například za operacemi ženského pánevního dna, kdy je trápí únik moči, nebo za vysoce odbornou péčí o těhotné a novorozence. Preventivní vyšetření rakoviny děložního čípku je dalším z nich,“ doplnil Michal Turek.

Vyšetření se provádí na žádost obvodního gynekologa o posouzení závažnosti nálezu na čípku. 
Objednání na tel.č.382 772 458. Pacientky by měly mít s sebou doporučení a poslední cytologické výsledky od obvodního gynekologa.

 
V Písku odhalí vrozené vady velmi brzy – speciální vyšetření budou provádět i nadále
27. května 2022

Písecká nemocnice bude i nadále provádět vyšetření, které dokáže už v prvních třech měsících těhotenství zachytit vrozené vývojové vady plodu. Těhotné ženy z Písecka i okolních okresů tak nebudou muset za specializovanou péčí cestovat do Českých Budějovic nebo do Prahy. Právě písecká nemocnice je totiž vedle jedné soukromé ordinace v Českých Budějovicích jediným místem v jižních Čechách, kde toto vyšetření provádí.

„V minulých dnech jsme úspěšně obhájili akreditaci screeningového ultrazvukového vyšetření plodu v prvním trimestru těhotenství a můžeme je tedy provádět další rok. Toto vyšetření zjišťuje zejména šíjové projasnění plodu a nosní kůstku. Spolu s hodnotami z odběru krve pacientek můžeme velmi brzy odhalit vrozené vývojové vady plodu, například Downův syndrom,“ uvedl MUDr. Michal Turek, MBA., primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek.

Gynekologická ambulance písecké nemocnice provede ročně přibližně 100 takových vyšetření. Protože je nehradí pojišťovny, těhotné ženy za ně zaplatí 1400 korun.

 
Písecká porodnice jde dále vstříc matkám, které chtějí rodit přirozeně
4. dubna 2022

Používání těhotenských šátků před porodem i během něj, nové polohování rodiček, využití aromaterapie a homeopatie při porodu – to jsou další novinky, s nimiž porodní asistentky písecké nemocnice napomohou matkám k přirozenému průběhu porodu. Cestou přirozeného porodu jde písecká porodnice dlouhodobě, za což ji spokojené rodičky v minulosti už několikrát ocenily prvenstvím v rámci projektu Přirozený Porod v Porodnici (PPP). 

„V uplynulých týdnech si naše porodní asistentky osvojily další techniky napomáhající přirozenému průběhu porodu. Jednou z nejzásadnějších je používání těhotenského šátku, který správně upevňuje plod v břiše a významně ovlivňuje hladký průběh porodu. Při porodu šátek pomáhá rodičkám s mnohdy ochablými břišními svaly udržet správnou pozici miminka,“ uvedla vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Simona Bulková.

Nejen používáním těhotenských šátků, ale také novým polohováním maminek, nácvikem správného dýchaní, poloh vhodných pro tlačení, relaxací a využitím mnoha fyzioterapeutických cviků se porodní asistentky stále více snaží napomáhat přirozeným porodům. „Vedle těchto novinek se snažíme také využívat aromaterapii a homeopatii. Po covidové přestávce obnovujeme předporodní kurzy a od dubna letošního roku plánujeme rozjet provoz Centra porodní asistence,“ doplnila Simona Bulková.

Na zlepšování služeb pro rodičky písecká porodnice dlouhodobě pracuje. Jde cestou odstranění sterility lékařského prostředí. „Máme zrekonstruované porodní sály. Rodičky si mohou vybrat i barvu sálu, ve kterém chtějí porodit. Matkám po porodu, otcům nebo i celým rodinám nabízíme rodinné pokoje s komfortním sociálním zázemí, kuchyňským koutem a wi-fi připojením. Jedná se o plně vybavené apartmány i se službami, včetně možnosti stravování pro celé rodiny nebo zázemí pro příbuzné s prvky rodinné intimity. Plný rooming – mohou využít i matky ihned po porodu císařským řezem. Ty mohou už po osmi až dvanácti hodinách po císařském řezu s pomocí porodní asistentky vstát, osprchovat se a začít se co nejdříve starat o svá miminka. Po porodu prosazujeme tzv. bonding – přivinutí dítěte k tělu rodičů. Ten umožňujeme matkám a otcům i po císařském řezu. Samozřejmostí je lidský přístup k rodičkám, vyhovění jejich přání a chápání jejich potřeb,“ sdělil Michal Turek, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek.

 
V písecké nemocnici se narodil rekordní počet dětí
4. ledna 2022

Více než tisíc, přesně 1.007 – to je počet dětí, které v uplynulém roce přišly na svět v písecké nemocnici. Porodnice tak překročila 30 let starý rekord. Ten se jí v počtu porodů i narozených miminek podařilo překonat už vloni v červnu, kdy se zde během jednoho kalendářního měsíce rodilo 109 krát a na svět přišlo 110 dětí. 

V roce 2021 přišlo v písecké nemoci na svět 519 chlapců a 488 děvčat. Nejmenší novorozenec vážil 1.280 gramů, největší 4.950 gramů. Z méně obvyklých jmen dětí lze zmínit například: Cinda, Lara, Malvína, Gavin, Damon nebo Barnabáš. 

Nejmladší rodičce bylo 16 let, nejstarší 49. Císařským řezem rodilo 27 procent matek a 261 rodiček využilo k úlevě od bolesti epidurální analgezii. „Procento císařských řezů se podařilo meziročně snížit o jedno procento a téměř polovinu z nich jsme provedli plánovaně ze zdravotních důvodu ze strany matky nebo plodu,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek MUDr. Michal Turek, MBA.

Radost z rekordního počtu dětí, které zde letos přišly na svět, přiměla vedení nemocnice i porodnice k nápadu obdarovat nejen první miminko Nového roku, ale také tři novorozené děti roku končícího.

„Je zvykem odměnit první dítě narozené v Novém roce, my jsme se rozhodli obdarovat také tři děti, respektive jejich rodiče, roku končícího. Důvodem je vysoký počet narozených dětí, který překonal tisícovku. To je v porevolučním období rekord a za nemocnici z toho máme obrovskou radost,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek MUDr. Jiří Holan, MBA.

Tři rodičky, které v písecké porodnici přivedly na svět své dítě jako poslední v roce 2021, získají poukazy na nákup výbavy pro novorozence v hodnotě dvou, tří a pěti tisíc korun. Pětitisícikorunový poukaz předají zástupci nemocnice také rodičce prvního dítěte roku 2022 Heleně Dobiášové z Písku. Její dcera Nela přišla na svět na Nový rok už minutu po půlnoci a zařadila se tak mezi 4 děti v České republice, které se narodily jako první v roce 2022. „Dívenka vážila 3.550 gramů a přišla na svět poměrně rychle a velmi přirozeně. Je druhým dítětem paní Dobiášové, která u nás rodila přesně před dvěma lety  – na Silvestra,“ řekl Michal Turek.

Písecká porodnice je mezi rodičkami velmi oblíbená. Nemocnice Písek získala v minulosti už několikrát prvenství ve spokojenosti rodiček v rámci projektu Přirozený Porod v Porodnici (PPP) a je ojedinělá také v tom, že v ní rodí téměř z poloviny ženy z jiných okresních regionů. Těch do Písku vloni přijelo rodit celých 44 procent z celkového počtu. „Zájem a důvěra místních i přespolních rodiček nás velmi těší. Těžíme zejména ze spolupráce s dětským a neonatologickým centrem a s oddělením ARO. Na výborné úrovni je naše přístrojové vybavení a podpora ze strany ostatních oddělení nemocnice. Tím nejdůležitějším faktorem je však personál. Porodní asistentky, lékaři a dětské sestry tvoří kompaktní odborný a empatický tým, který vychází vstříc širokému spektru požadavků rodičů. Zároveň přitom zachovávají vysokou míru bezpečí pro maminku i novorozence,“ doplnil primář Turek.

Na horním snímku je personál porodnice, novorozeneckého oddělení a management nemocnice s maminkou a Nelinkou Dobiášovou.
Na dolním snímku je s posledním miminkem roku 2021 Jakubem Popencem a maminkou Annou.

 
Písecká porodnice překonala 30 let starý rekord
19. srpna 2021

Písecká porodnice překonala více než třicet let starý rekord v počtu porodů i narozených miminek za jeden kalendářní měsíc. Letos v červnu se zde rodilo 110 krát, což je nejvíce od roku 1990. Měsíční průměr je pětaosmdesát.

„Tak silný měsíc jsme měli poprvé od roku 1990. Vypadá to, že se během pandemického období více párů snažilo o miminko. Na přesná data si ale ještě budeme muset počkat. A samozřejmě také na analýzy, proč tomu tak je,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Michal Turek.

Během letošního půlroku se v písecké porodnici rodilo pětsetkrát. A téměř z poloviny zde přivedly na svět své dítě ženy z jiných okresů, což je ojedinělé. Nejvíce z Prachaticka, Strakonicka, ale také třeba z Prahy. „V písecké nemocnici na svět přivedlo své dítě 47 procent žen z jiných okresů, což není obvyklé a velmi nás to těší. Rodičky dle informací vyhledávají naši porodnici pro lidský a profesionální přístup s důrazem na splnitelná individuální přání. Některá miminka zde lze rodit spontánně i koncem pánevním. Vysoko je ceněné také písecké pobytové zázemí žen i rodina,“ řekl Michal Turek.

V písecké porodnici přišlo vloni na svět celkem 969 dětí, z toho 505 chlapců a 464 děvčat. V roce 2019 se v písecké porodnici narodilo dokonce 993 dětí, což bylo nejvíce za posledních 30 let. Letošní rok by mohl být obdobný s atakem 1000 porodů.

 
Nemocnice obnovila předporodní kurzy
18. června 2021

Těhotné ženy z Písecka mohou opět navštěvovat kurzy předporodní přípravy. Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Písek, a. s., je pořádá od letošního června. Protože stále platí některá omezení v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací, nemocnice se rozhodla pro zrychlenou verzi kurzů.

„Jde o dvouhodinovou lekci předporodní přípravy bez cvičení. Jednoho kurzu se může zúčastnit maximálně deset žen, které musí splňovat podmínky aktuálních nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR. V těchto dnech tedy musí předložit buď potvrzení o negativním PCR testu na covid, nebo certifikát o očkování proti tomuto onemocnění, nebo potvrzení o prodělané nemoci během posledního půl roku. Bez těchto dokladů se mohou kurzu zúčastnit tehdy, když na místě podstoupí antigenní test s negativním výsledkem,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Michal Turek.

Předporodní příprava probíhá v pavilonu spirituální péče a je vhodná pro ženy ve druhé polovině těhotenství. Příští nejbližší kurz lze navštívit 23. 6. 2021. Další termíny nemocnice stanoví na základě poptávky. Zájemkyně o účast na kurzech se mohou objednávat u porodní asistentky Bc. Lucie Tanicsové na telefonním čísle: 728 603 890.

 

 
Změna pravidel pro přítomnost třetí osoby u porodu
9. dubna 2021

Upozorňujeme, že na základě Opatření Ministerstva zdravotnictví s účinností od 12. 04. 2021 je třetí osoba u porodu povinna podrobit se před zahájením přítomnosti u porodu POC testu na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2, a to s negativním výsledkem; tento požadavek se nevztahuje na osoby, které 

a) absolvovaly nejdéle 48 hodin před zahájením návštěvy RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo POC test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem a doloží o tom doklad, nebo

b) mají vystavený certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19, a od aplikace poslední dávky očkovací látky uplynulo nejméně 14 dní, a tento doloží nebo 

c) v době 90 dnů přede dnem návštěvy prodělaly onemocnění COVID-19 a doloží o tom doklad.

Třetí osoba je dále povinna po dobu návštěvy používat ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95).

Bližší informace Vám poskytne personál Gynekologicko-porodnického oddělení.

 
Píseckou nemocnici si oblíbily rodičky z jiných okresů
12. ledna 2021

V písecké porodnici přišlo v roce 2020 na svět celkem 969 dětí, z toho 505 chlapců a 464 děvčat. Pro srovnání: v roce 2019 se v písecké porodnici narodilo 993 dětí, což je nejvíce za posledních 30 let. Celých 47 procent rodiček vloni přijelo do Písku z jiných okresů, což svědčí o oblibě písecké porodnice.

„Z celkového počtu narozených dětí bylo 18 dvojčat. Největší novorozenec vážil 5 kilogramů. V šesti případech nestihly maminky do porodnice dojet a rodily například v sanitním nebo vlastním voze či neplánovaně doma. Po příjezdu na porodní sál pak většinou rodily placentu a byly ošetřeny,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Michal Turek. 

Zdravotníci v Písku vloni pečovali o několik těhotných s onemocněním Covid-19 v rámci porodnické ambulance i na oddělení rizikového těhotenství a několik Covid-19 pozitivních žen v Písku také rodilo, a to jak spontánně, tak císařským řezem. „Rodičky s Covidem jsme izolovali od těch zdravých. Vybudovali jsme izolační porodní box a koupili další porodní lůžko. Zajímavostí byla jedna noční služba, kdy rodily téměř najednou dvě Covid pozitivní ženy. Péče o tyto pacientky je při porodu i po něm velmi náročná. Vysoké riziko přenosu nákazy je mimo jiné dáno několikahodinovým usilovným dýcháním rodičky, která samozřejmě nemůže mít ochrannou roušku. Vše jsme zvládli, za což bych chtěl personálu celé nemocnice upřímně a hodně poděkovat,“ sdělil Michal Turek.

Píseckou nemocnici si už několik let po sobě vybírají takřka z poloviny rodičky z jiných okresů. Důvodem je špičková péče i lidský přístup zdejšího personálu. Písecká porodnice dlouhodobě pracuje na zlepšování služeb pro rodičky a pravidelně vítězí v  soutěžích o nejlepší porodnici. Jde cestou odstranění sterility lékařského prostředí. „Porodnice zde vypadá spíše jako zařízení hotelového typu. Máme takzvané rodinné pokoje pro pobyt matek, otců nebo celých rodin společně po porodu. Rodina má k dispozici studio s komfortním sociálním zázemím a wi-fi připojením. Jedná se o plně vybavené apartmány s poskytováním služeb včetně stravování formou minutek pro celé rodiny nebo zázemí pro příbuzné s prvky rodinné intimity,“ doplnil Michal Turek. 

Letošní porodní bilance v Písku odstartovala hned prvního ledna, kdy se zde ve 2:04 narodil chlapec Petr. Vážil 3600 gramů a měřil 50 centimetrů. 

 
V Písku odhalí vadu miminka už v počátku těhotenství
19. června 2020

V písecké nemocnici dokáží odhalit vývojovou vadu nenarozeného miminka už v počátku těhotenství. Během letošního roku začali lékaři gynekologicko-porodnického oddělení provádět speciální vyšetření, které zjistí s vysokou pravděpodobností míru rizika onemocnění například Downovým syndromem už okolo 13. týdne těhotenství.

„Naše novinka kombinuje ultrazvukové vyšetření tloušťky šíjového projasnění, které se zkráceně označuje písmeny NT, s vyšetřením z krve matky. Vyšetření z krve provádíme v 10. a 15. týdnu těhotenství a ve 13. až 14. týdnu ultrazvukem. Kombinace těchto dvou metod dokáže zachytit až 94 procent dětí s rizikem Downova syndromu. Tradiční jednorázové vyšetření prováděné v 16. týdnu obvykle upozorní jen na 50 až 60 procent dětí s tímto syndromem,“ uvedl Michal Turek, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, a. s.

Vyšetření NT (šíjové projasnění) a vyšetření struktury plodu v počátku těhotenství se provádí už několik let. Musí je vykonávat akreditovaný lékař, který absolvuje školení a následnou certifikaci mezinárodně uznávaným institutem FMF London. „Osvědčení od FMF London, které opravňuje provádět vyšetření v rámci screeningu vývojových vad plodu, získali v letošním roce dva lékaři gynekologicko-porodnického oddělení. Proto jsme toto vyšetření nově zahrnuli do nabídky naší nemocnice,“ sdělil předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Vyšetření není povinné, doporučují je ale Česká společnost klinické biochemie, Společnost lékařské genetiky nebo ACOG – americká společnost pro porodnictví a gynekologii. Není hrazeno ze zdravotního pojištění, proto je za jeho provedení účtováno 1000 Kč. „Maminky, které se pro toto nadstandardní vyšetření rozhodnou, nemusí cestovat mimo Písecko a mohou je absolvovat v naší nemocnici. Nutné je předchozí telefonické objednání na telefonním čísle ultrazvukové ambulance 382 772 458,“ doplnil primář Michal Turek.

 
Aktuální informace pro rodičky
16. dubna 2020

V souvislosti s Mimořádným opatřením MZČR dochází v Nemocnici Písek, a.s od 16. 4. 2020 k následující úpravě přítomnosti osob při porodu: 

Přítomnost třetích osob při porodu je možná pouze za splnění těchto podmínek: 

  • třetí osobou je druhý rodič dítěte nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti, 
  • porod bude probíhat v samostatném porodním pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením, 
  • bude zamezen kontakt třetí osoby s ostatními rodičkami, 
  • třetí osoba se podrobí měření teploty před vstupem do porodního pokoje nebo boxu, 
  • třetí osoba má tělesnou teplotou nedosahující 37,0 °C a zároveň nemá příznaky onemocnění COVID-19, 
  • třetí osoba používá chirurgickou roušku jako minimální ochranu dýchacích cest (používání improvizovaných nebo látkových roušek nepostačuje). 

Na gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice Písek, a.s. budou zajištěny podmínky k splnění výše uvedených požadavků a bude kontrolováno jejich dodržování ze strany třetích osob.

Ohledně návštěv na oddělení šestinedělí platí dříve vydané opatření. Pokud tedy bude chtít otec navštívit novorozence v době jeho pobytu na stanici šestinedělí, pakliže to klinický stav novorozence dovolí, návštěva se uskuteční ve vyhrazených prostorách gynekologicko-porodnického oddělení. S poukazem na další rozhodnutí MZČR o kontaktu více osob, bude ve vyhrazeném prostoru vždy jen jedna rodina. Tato návštěva bude realizována po podepsání čestného prohlášení otce a bude opět časově omezená – bude umožněna návštěva 1x za den a po dobu maximálně 30 minut.

Abychom předešli nedorozuměním, sdělujeme že „Rodinou" ve smyslu tohoto opatření, kterým se snažíme vyhovět rozhodnutí MZČR a platné legislativě, a zároveň chceme v maximální míře ochránit personál naší nemocnice, je míněna pouze matka, otec a novorozenec. Nejde v žádném případě o zrušení platného zákazu návštěv.  

Návštěvy na Neonatologickém oddělení budou ponechány v režimu bez možnosti návštěv otců - zákonných zástupců, pouze ve výjimečných případech bude umožněna návštěva a to vždy po dohodě s primářem nebo službu konajícím lékařem. 

Toto opatření je vedeno snahou minimalizovat riziko nákazy ostatních matek, novorozenců, ale i personálu. Naše Neonatologické oddělení by v případě nákazy a následně nařízené karanténě, bylo ohroženo v péči o novorozence v naší spádové oblasti. 

Děkujeme za Vaše vstřícné přijetí našich kroků, které nám pomohou se o Vás postarat maximálně bezpečně.

 
Písecká porodnice přivedla na svět rekordní počet miminek
7. ledna 2020

V roce 2019 se v písecké porodnici narodilo celkem 993 dětí. Je to nejvíce za posledních 29 let, tedy od roku 1990! Vzhledem k tomu, že děti narozené v roce 1990 byly většinou počaty ještě za minulého režimu, lze říci, že během loňska přišel na svět nejsilnější polistopadový ročník.

Počet narozených chlapců a děvčat byl vzácně vyrovnaný, dvojčata rodili písečtí lékaři sedmnáctkrát. Nejmenší miminko vážilo 1230 gramů a největší 4900 gramů. Nejsilnějším měsícem, co do počtu novorozenců, byl červen s 91 porody. 

„Zajímavostí je, že jedna rodička rodila v roce 2019 dvakrát, jednou v lednu a podruhé v prosinci,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Michal Turek, MBA.

V písecké nemocnici vloni rodilo celých 42 procent žen s bydlištěm mimo okres Písek, což není v nemocnicích příliš obvyklé. „Svědčí to o tom, že ženy chtějí rodit v naší nemocnici raději než v té, která je pro ně místně příslušná. Rodičky vyhledávají naši porodnici zejména pro lidský a profesionální přístup s důrazem na splnitelná individuální přání. Je zde možné rodit spontánně i některá miminka koncem pánevním. V loňském roce se podařilo snížit procento císařských řezů,“ řekl primář Turek.

Písecká porodnice dlouhodobě pracuje na zlepšování služeb pro rodičky a pravidelně vítězí v  soutěžích o nejlepší porodnici. Jde cestou odstranění sterility lékařského prostředí. „Naše porodnice dnes vypadá spíše jako zařízení hotelového typu. Byly zrekonstruovány porodní sály. Rodičky si mohou vybrat i barvu sálu. Nově byly zřízeny takzvané rodinné pokoje pro pobyt matek, otců nebo celých rodin společně po porodu. Rodina má k dispozici studio s komfortním sociálním zázemím a wi-fi připojením. Jedná se o plně vybavené apartmány s poskytováním služeb včetně stravování formou minutek pro celé rodiny nebo zázemí pro příbuzné s prvky rodinné intimity. Nabízíme těhotenské předporodní kurzy a v rámci poporodní péče prosazujeme tzv. bonding, přivinutí dítěte k tělu rodičů, který umožňujeme matkám, otcům i po císařském řezu. Samozřejmostí je lidský přístup k rodičkám, vyhovění jejich přání a chápání jejich potřeb,“ doplnil Michal Turek.

 
První miminko v písecké porodnici v roce 2020
6. ledna 2020

Adámek se narodil 1. ledna 2020 v 19:48 hodin. Vážil 3200 g a měřil 49 cm. Maminku navštívili ředitel nemocnice MUDr.J.Holan, MBA a hlavní sestra Mgr. K.Slabáková s gratulací a dárky.

 
V písecké nemocnici zavedli významně šetrnější odstraňování dělohy
20. prosince 2019

Gynekologové Nemocnice Písek mohou nově odstraňovat šetrněji dělohu pacientek. Lze tak novým přístrojem, tzv. morcelátorem, který nemocnice zakoupila za 200 tisíc korun. Vedle úplného odstranění dělohy pacientek přístroj umožňuje také šetrné odstraňování nezhoubných nádorů na tomto orgánu.

„Zakoupením morcelátoru jsme rozšířili spektrum poskytovaných gynekologických operací o laparoskopické miniinvazivní odstraňování nezhoubných útvarů dělohy s ponecháním dělohy a šetrné laparoskopické odstraňování děložního těla se zachováním děložního čípku. Velkou výhodou těchto výkonů je kratší operační a hospitalizační čas, operační technika bez stehů a nepoškození poševní tkáně. To je důležité zejména pro hojení, ale i pro sexuální život. Na konci takové operace je pak děloha vyjmuta pomocí morcelátoru malým patnáctimilimetrovým řezem v podbřišku. Přístroj je schopen odstranit nejen dělohy běžné velikosti, ale i ty patologicky zvětšené,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Michal Turek.

K odstranění nebo operaci dělohy se nejčastěji lékaři uchylují kvůli nadměrnému děložnímu krvácení a výskytu nezhoubných nádorů nebo polypů. Dalším důvodem může být sestup dělohy. „Šetrné výkony už několik měsíců provádíme, před nákupem nového přístroje jsme však používali morcelátory jednorázové nebo zkušební. Ty ale pojišťovny nehradily. Nákupem nového přístroje jsou gynekologické výkony častější a dostupné pro větší spektrum žen,“ doplnil Michal Turek.

V Nemocnici Písek, a. s., provedou každoročně více než 200 operací odstranění dělohy a přes 1.500 gynekologických operačních výkonů. Takový počet řadí píseckou gynekologii mezi jedno z nejvýkonnějších regionálních zařízení v České republice. 

Reportáž si můžete prohlédnout na našem facebooku.

 
Vedle prvního miminka letošního roku drží písecká porodnice i další prvenství
9. ledna 2019

Nejčasnějším českým miminkem roku 2019 se stal Tomášek, narozený v písecké porodnici necelou minutu po půlnoci, Nemocnice Písek ale drží v oblasti porodnictví i další primát. Už podruhé za sebou získala prvenství ve spokojenosti rodiček v rámci projektu Přirozený Porod v Porodnici (PPP). Dále je také ojedinělá v tom, že v ní rodí téměř z poloviny ženy z jiných okresů.

V roce 2018 bylo v písecké porodnici 934 porodů, z nichž se narodilo 952 dětí. Dvojčat bylo za loňský rok 18. Nejmenší novorozenec vážil 910 gramů, největší 4850 gramů. Chlapců se narodilo 501, dívek 451. Věk rodiček se pohyboval mezi 16 a 46 lety. Nevšední jména novorozenců byla Natanael, Silver a Timeo.

„V porovnání s porodnicemi v Jihočeském kraji jsou výsledky a čísla velmi dobrá a porodnickému týmu za jeho práci patří obrovské díky. Písecká porodnice má jako jediná v Jihočeském kraji výrazně vyšší počet porodů než je narozených dětí v okrese, v tomto případě v píseckém. V Písku přivádějí na svět své děti matky z celého regionu,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Michal Turek, MBA.Ze statistiky Nemocnice Písek vyplývá, že si ji vloni vybralo k porodu neuvěřitelných 45 procent rodiček z jiných okresů. „Do Písku míří rodičky zejména ze severozápadu kraje“, doplnil Turek.

Písecká porodnice dlouhodobě pracuje na zlepšování služeb pro rodičky. Jde cestou odstranění sterility lékařského prostředí. „Naše porodnice dnes vypadá spíše jako zařízení hotelového typu. Byly zrekonstruovány porodní sály. Rodičky si mohou vybrat i barvu sálu. Nově byly zřízeny takzvané rodinné pokoje pro pobyt matek, otců nebo celých rodin společně po porodu. Rodina má k dispozici studio s komfortním sociálním zázemím a wi-fi připojením. Jedná se o plně vybavené apartmány s poskytováním služeb včetně stravování formou minutek pro celé rodiny nebo zázemí pro příbuzné s prvky rodinné intimity. Nabízíme těhotenské předporodní kurzy a v rámci poporodní péče prosazujeme tzv. bonding, přivinutí dítěte k tělu rodičů, který umožňujeme matkám, otcům i po císařském řezu.Samozřejmostí je lidský přístup k rodičkám, vyhovění jejich přání a chápání jejich potřeb,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

 
Tomášek je prvním miminkem narozeným v roce 2019
3. ledna 2019

Prvním miminkem roku 2019, které se narodilo v Písku, je chlapeček Tomáš. Přišel na svět necelou minutu po půlnoci, vážil 3700 g a měřil 51 centimetrů. Jednalo se o přirozený porod bez komplikací. Maminka Hana i její syn jsou v pořádku. S gratulací a dárky přišli za maminkou ředitel nemocnice MUDr. J.Holan a zástupci dětského a porodnického  oddělení.

Reportáž nejdete na našem facebooku.

 
V porodnici písecké nemocnice se cítí rodičky nejlépe
22. listopadu 2018

Porodnici písecké nemocnice označily rodičky jako zařízení, ve kterém se cítí nejvíce spokojené. Vyplývá to z hodnocení projektu Přirozený Porod v Porodnici (PPP), do kterého je Nemocnice Písek, a. s., zapojena od roku 2014. Písecká porodnice získala prvenství ve spokojenosti rodiček už podruhé za sebou. 

„Jedná se o ocenění vysokého standardu naší péče. Certifikát za vstřícný přístup k rodičkám a Ocenění za vzornou spolupráci na projektu PPP nám předal RNDr. Tomáš Raiter – řešitel projektů ve zdravotnictví. Máme z něj radost,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

V Písku se každoročně narodí téměř 1000 dětí. Porodnice je certifikovaným intermediárním perinatologickým centrem (rodí se zde, anebo jsou sem transportovány, nedonošené děti od 32. týdne). Je akreditovaným pracovištěm pro vzdělávání. 

Projekt Přirozený Porod v Porodnici (PPP) realizují přední český web o těhotenství a mateřství Babyweb.cz a Kvalita očima pacientů – realizátor dlouhodobého projektu měření kvality zdravotní péče prostřednictvím zkušenosti a spokojenosti pacientů. Je do něj zapojeno 17 tuzemských nemocnic. Smyslem projektu PPP je šíření myšlenky, že v porodnici lze rodit přirozeně a přitom bezpečně, vlídně a s respektem k individuálním potřebám rodičky i novorozence, při zachování co nejpřirozenějšího a nejintimnějšího prostředí, s laskavou pozorností, jaká tomuto neopakovatelnému a jedinečnému okamžiku přísluší. Cílem projektu PPP je plošné zlepšení standardu porodní péče v Česku.

 
Inkontinenci žen řešíme i bez operace
12. listopadu 2018

Ženy s inkontinencí (neboli s potíží s unikáním moči) mají v jižních Čechách novou možnost zbavit se jí i bez operace. Lékaři písecké nemocnice v letošním roce zavedli zcela novou metodu léčby ženské stresové inkontinence, kterou je aplikace látky zvané Bulkamid do okolí močové trubice.

Bulkamid se v České republice aplikuje ženám s inkontinencí už deset let. Tento gel se zavádí pomocí tenkých jehel do tří míst v okolí močové trubice. Podobně jako clona u fotoaparátu pak močovou trubici uzavírá a žena přestává mít potíže s pomočováním. Výkon trvá asi deset minut a lze jej provádět v krátké narkóze, ale také pouze při lokálním znecitlivění.

„Výkon je určen ženám, kterým nepomohlo zavedení pásky mezi pochvu a močovou trubici, dále ženám s nízkým močovým uzavíracím tlakem, ženám starším či nemocným, ale i těm, které ještě plánují těhotenství a není jim proto doporučována páska,“ uvedl MUDr. Michal Turek, MBA, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, a. s., a vedoucí Urogynekologického centra tohoto zdravotnického lůžkového zařízení.

Písecké urogynekologické centrum je pátým pracovištěm v ČR (po klinikách v Praze, Brně a Plzni), které zavedlo Bulkamid do své nabídky urogynekologických výkonů. „Ženám s komplikovanou stresovou inkontinencí se tak otevírá další možnost, jak se úspěšně zbavit tohoto příznaku, který je sužuje nejen zdravotně, ale i pracovně a společensky,“ řekl primář Turek.

Urogynekologické centrum písecké nemocnice je v Jihočeském kraji největším pracovištěm svého druhu. Poskytuje kompletní spektrum diagnostických i léčebných metod v oblasti ženské inkontinence a defektů pánevního dna. Svým spektrem poskytovaných metod a počtem vyléčených pacientek se řadí mezi největší centra v České republice. Za posledních sedm let písečtí lékaři aplikovali přes 800 tahuprostých pásek ženám z celého jihočeského regionu.

„Naše pracoviště provádí kompletní urogynekologickou diagnostiku, nabízíme celkové spektrum operací, dále pacientky také sledujeme. Na našem pracovišti jsme schopni ušít na míru každé pacientce konkrétní až individuální výkon v léčbě inkontinence či sestupů pánevních orgánů,“ uvedl ředitel Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Reportáž najdete na našem facebooku

Poslechněte si rozhovor s primářem MUDr. Turkem o inkontinenci žen.