Tel.: +420 382 772 222

Gynekologicko-porodnické oddělení

Mapa areálu

Popis oddělení

 

GYNEKOLOGIE
PORODNICE
 

 


GYNEKOLOGIE  

Informace pro lékaře a jejich pacientky, které mají být ošetřené na Gynekologickém oddělení a ambulanci – přehled 

Popis výkonů:

Velká většina gynekologických výkonů je prováděna miniinvazivně, tzn. laparoskopicky nebo hysteroskopicky, popř. z co nejmenšího přístupu. Tento operační postup zajistí výborné léčebné výsledky při velmi nízké celkové zátěži pro pacientku (kratší operační čas, krátká doba rekonvalescence, menší stupeň bolesti).

V rámci gynekologické operativy jsou prováděny zejména tyto výkony:

 • odstranění dělohy (hysterektomie) – SLH (supracervikální laparoskopická hysterektomie), TLH (totální laparoskopická hysterektomie), LAVH (laparoskopicky asistovaná hysterektomie), VH (vaginální hysterektomie), AH (abdominální hysterektomie)
 • operace pro sestupy dělohy a pochvy – laparoskopické i vaginální, klasické i s použitím implantátů (sítěk)
 • operační řešení onemocnění vaječníků a vejcovodů
 • operační řešení močové inkontinence – zavádění pásek (TVT O, TVT R), aplikace gelu (Bulkamid)
 • operační řešení v oblasti zevního genitálu – plastiky malých stydkých pysků, cyst Barholinských žláz, operace pro přednádorové stavy  
 • jednodenní chirurgie: hysteroskopie (optická kontrola dutiny děložní), hysteroresektoskopie (miniinvazivní odstranění např. polypů dutiny děložní), kyretáže, konizace děložního hrdla, umělá přerušení gravidity

Jednodenní chirurgie: Pacientky jsou ráno přijaty (hlásí se na gynekologické ambulanci), jsou předoperačně vyšetřeny a jsou zavedeny na pokoj a lůžko. Během dne je jim na operačním sále proveden výkon (konizace, kyretáž, hysteroskopie,..). Po výkonu jsou sledovány na lůžku opět na gynekologii a zpravidla za 4 hod po výkonu mohou odejít s doprovodem domů.

Indikace, indikační seminář: Pacientky jsou vyšetřeny a doporučeny k operaci svým ošetřujícím gynekologem. Zpravidla ve středu, cca týden před operací, jsou na gynekologické ambulanci nemocnice vyšetřeny primářem oddělení a je určen přesný typ výkonu (indikace). V rámci této návštěvy je provedeno ultrazvukové vyšetření, dále je pacientkám odebrána anamnéza (pohovor s lékařem o nemocech minulých), je proveden administrativní zápis (sekretářka). Během celé návštěvy má pacientka možnost se ptát, veškerý personál ochotně odpoví na dotazy.

Na tuto „indikační středu“ si prosím rezervujte celé dopoledne. Indikační středa není operační den! Pacientky pak ještě odcházejí domů. K samotnému výkonu se dostaví až den před operací (který to je den se dozví právě při indikaci), popř. až v den operace (jednodenní chirurgie). 

V případě, že se nemůžete dostavit na plánovaný operační výkon, prosíme o telefonickou informaci na tel. číslo 382 77 24 57 (52) a to co nejdříve.  Domluvíme náhradní termín a zkrátíte čekací dobu na termín operace jiné pacientce. Děkujeme za pochopení. 

 

CENTRUM ONKOLOGICKÉ PREVENCE (COP) 
= centrum onkologické prevence pro ženy s přednádorovými stavy na čípku děložním

Expertní kolposkopie 

 • Vyšetření specialistou na videokolposkopu (přístroj schopný zobrazit a zaznamenat obraz čípku děložního ve zvětšení a velkém rozlišení)
 • Na žádost obvodního gynekologa posouzení závažnosti nálezu na čípku, komparace s cytologickým závěrem. Vyšetření závažných či atypických nálezů. Doporučení dalšího postupu. Provedení samotné konizace. Ve zvláštních případech sledování po konizaci.     

Objednání na tel.č.382772458. Vhodné s sebou přinést doporučení a poslední cytologické výsledky od obvodního gynekologa. 

 

UROGYNEKOLOGICKÉ CENTRUM 

Provádí diagnostiku a léčbu poruch ženského pánevního dna. Patří sem zejména sestupy a výhřezy dělohy či poševních stěn a léčba močové inkontinence.

Diagnostika těchto poruch spočívá v gynekologickém vyšetření, ultrazvukovém vyšetření, urodynamickém vyšetření a podle potřeby pomocí dalších vyšetření.

Léčba může být někdy konzervativní (léky, cvičení), často je však jedinou možností operační výkon. Výkony se provádí buď klasicky (pomocí stehů, vaginálně nebo abdominálně) nebo vkládáním sítěk či pásek – implantátů. Tyto síťky se zavádějí pochvou anebo laparoskopicky.  

Tak jako v chirurgii je zapotřebí vložit při řešení kýly do místa defektu síťku, tak v případě sestupů a výhřezů dělohy a pochvy je nezbytné použít pro podporu nedostatečných tkání umělý materiál – síť či pásku. Klasické operace nebyly vždy úspěšné a ženy byly často odkázány k zavádění pesarů (vaginálních kroužků) nebo nošení vložek. 

Nejčastější operací je tzv. páska proti inkontinenci (TOT, TVT). Tento výkon se provádí v krátké narkóze (10 min.) nebo v lokální anestezii a ženě je vpravena tenká páska mezi pochvu a močovou trubici, která následně zajistí dobré udržení moče při stresových manévrech. Po výkonu jde pacientka následný den domů.

Novou metodou je aplikace gelu (Bulkamid), který je další možností v léčbě stresové inkontinence. Je vhodný zejména pro ženy, které mají specifický nález (nízký uzavírací tlak), jsou již po páskových operacích, nemohou mít TOT, chtějí ještě rodit, apod. 

Urogynekologické centrum Nemocnice Písek provede až 200 operací pomocí implantátů za rok a řadí se tak mezi největší pracoviště v ČR.

Gynekologicko porodnické oddělení je akreditováno k provádění operací pro sestup ženských pánevních orgánů pomocí implantátů a má na všechny typy implantátů smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Lékaři urogynekologického centra se pravidelně školí na renomovaných pracovištích u nás i v zahraničí, zároveň sami pořádají operační workshopy a přednášky.

V rámci konzultační předoperační a pooperační urogynekologické ambulance je možné ženu s inkontinencí či sestupem vyšetřit a individuálně doporučit optimální postup léčby event. operační výkon. Ambulance pro urogynekologii je otevřena vždy v úterý a ve čtvrtek 13 – 15 hod.

POŽADAVEK NA ZJIŠTĚNÍ PŘESNÉHO DATA NAROZENÍ

 

Vážené ukrajinské pacientky!
Prosíme vás dodržovat hodiny ordinace!
Konzultace je možná po předchozímu objednání na tel. 382 772 458–9.
V případě akutních obtíží ambulance pracuje od pondělí do pátku kromě víkendu od 7:00 do 15:00 hodin.
Děkujeme za pochopení! 

Шановні пацієнтки! 
Просимо Вас, дотримуватися годин прийому! 
Середа 13:00 – 15:00 
П’ятниця 13:00–15:00 
Огляд та консультації лише за попереднім записом. Запис можливий за телефоном 382–772–458, 382–772–459 
В разі гострих випадків амбулаторія працює щоденно окрім вихідних від 7:00 до 15:00. 
Дякуємо за розуміння!
Leták v ukrajinštině ke stažení zde. 

 


PORODNICE

Popis oddělení:

Písecká porodnice prošla poslední částečnou rekonstrukcí porodních sálů a s vybudováním rodinných pokojů na oddělení šestinedělí na konci roku 2015. Maminky zde přivádějí na svět více jak 1000 dětí ročně, včetně cca 20 dvojčat, a to nejen ze spádové oblasti, ale i ze širokého okolí. Porodnice patří mezi intermediární perinatologická centra, která soustřeďují riziková, či patologická těhotenství a předčasné porody od 32. týdne gravidity. Novorozence po porodu ošetřují dětské sestřičky, při komplikacích (např. nedonošenost) pak zkušení lékaři – pediatři (neonatologové), kteří se mohou, v případě potřeby, spolehnout na nedonošeneckou JIP.

 Na porodnickém odd. v části pro riziková těhotenství jsou hospitalizovány především těhotné ohrožené předčasným porodem, těhotné s hypertenzí, diabetem apod. Mají k dispozici tři dvoulůžkové pokoje se sprchou. Pro pacientky, které potřebují kontrolu na tzv. porodnické JIP, čeká jeden třílůžkový pokoj. V části tzv. šestinedělí jsou lůžka pro ženy po porodu, event. těsně před ním. Jsou zde čtyři prostorné pokoje se sociálním zařízením, rooming-in je samozřejmostí.

K dispozici jsou dva nadstandardní jednolůžkové pokoje s WC, sprchou, TV a lednicí za poplatek 600 Kč/den a dva rodinné pokoje se stejným vybavením a možností přistýlky pro blízkou osobu za 1000 Kč/den. Úhradu za využití těchto pokojů upřednostňujeme platbou pomocí platebního terminálu (platební kartou) přímo na oddělení.

Celé oddělení, porodní sály i náš přístup je v maximální možné míře přizpůsobený individuálním potřebám nastávajících rodičů. Pro nás to znamená zajistit klidné, rodinné prostředí s respektováním soukromí a individuálním přístupem k rodičce. To vše samozřejmě při dodržování doporučených postupů stanovených Českou gynekologicko-porodnickou společností. Úkolem zdravotníků je tedy nejen správně medicínsky postupovat a snažit se o co nejmenší nemocnost maminek a jejich dětí, popřípadě řešit komplikace, ale stejně tak se snažit o komfort, intimitu a bezpečí.

Porodní sál se nachází v těsné blízkosti porodnického oddělení. Základem jsou dva samostatné klimatizované porodní boxy vybavené elektrickým polohovatelným lůžkem, současnou technikou ke sledování matky a plodu a vyhřívaným lůžkem pro novorozence. V komplexu porodního sálu je k dispozici operační sál pro ukončení těhotenství císařským řezem.

Jsme držiteli titulu BABY FRIENDLY HOSPITAL.
Porodnice opakovaně získala certifikát SPOKOJENÁ RODIČKA v projektu Přirozený porod v porodnici – PPP. 

Co nastávajícím rodičkám nabízíme:

 • Předporodní kurzy  
  Pro těhotné jsou organizovány předporodní kurzy (8 lekcí zahrnujících teorii a speciální cvičení pro těhotné, trvající 1,5 hod. – cena kurzu 1500 Kč). 
  Bližší informace na tel. čísle 728 603 890 - porodní asistentka Bc. Lucie Tanicsová. 
  V rámci kurzu jsou organizovány cca každé 3 měsíce přednášky na témata: 
  - Psychomotorický vývoj dítěte do jednoho roku a manipulace s dítětem 
  Kojení 
  Epidurální analgezie
  Jóga pro těhotné – aktuální termíny přednášek viz Dokumenty ke stažení 
  Tyto přednášky mohou (po domluvě na výše uvedeném tel.č.) navštěvovat i nastávající maminky, které kurz neabsolvovaly (cena přednášky – 150 Kč).
  Předporodní kurzy a cvičení – více v menu – Dokumenty ke stažení a Ceníky

 • CENTRUM PORODNÍ ASISTENCE = CPA
  Nabízí rodícím ženám s nízkým rizikem respektující přístup se snahou vyhovět jejím představám o porodu s porodní asistentkou, vytváří podmínky pro pozitivní zkušenost s porodem a zároveň zajišťuje, aby tento přístup byl maximálně bezpečný a odborný s možností vyřešit nepředvídatelné komplikace a kritické stavy přímo v budově nemocnice.
  V případě, že rodící žena vysloví přání rodit v rámci CPA a splní kritéria pro zařazení mezi nízkorizikové rodičky může prožít svůj porod pouze v péči porodní asistentky a svého doprovodu. Společným cílem nás porodních asistentek, rodících žen i našich lékařů je maximální bezpečnost rodičky  a novorozence bez zbytečných zásahů do průběhu porodu a vašeho soukromí.

 • Vyšetření NT = specializované ultrazvukové vyšetření plodu v prvním trimestru těhotenství  
  Provádí se zde akreditovaný lékařem (FMF London) a slouží ke zvýšení možnosti záchytu případných vývojových vad plodu (v kombinaci s krevními odběry).
  Jde o ultrazvukové vyšetření záhlaví plodu, tzv. šíjového projasnění (NT), které je možné provést nejen na doporučení registrujícího gynekologa, ale také na vlastní žádost pacientky.
  Toto vyšetření zvyšuje záchyt Downova syndromu až na 95%, snižuje potřebu invazivních vyšetření (odběr plodové vody,…) a pomůže nalézt vrozené vady v časnějších stádiích těhotenství. Doporučená doba pro provedení vyšetření je v týdnu těhotenství 11+5 až 13+5. Vyšetření se provádí za přímou úhradu – 1400 Kč (není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění),  je však doporučeno odbornými společnostmi (Česká gyn.por. společnost, společnost klinické biochemie a genetiky, ACOG – americká gyn.por.společnost). 
  Vyšetření je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění pouze v případě lékařské indikace.

 • Možnost provedení 3D ultrazvuku s DVD záznamem
  Cena je 700 Kč (DVD v ceně), vhodná doba pro provedení mezi 26. až 28. týdnem těhotenství, provádí se v úterý nebo čtvrtek od 14,00 hod., objednání na tel.č. 382772458 
 • Registrace rodiček k porodu - CHECK IN
  Ve 36.- 37. t.t. na základě odeslání registrujícího gynekologa provádíme zaevidování těhotné ženy do porodnice.
  V rámci tohoto check inu Vás zaregistrujeme do porodnice a rozdělíme na rizikové a nerizikové těhotné ženy. Nerizikové pacientky mohou poradnu dále až do termínu porodu absolvovat u svého obvodního gynekologa (ev. v případě lepší dostupnosti u nás), rizikové pacientky zůstávají v péči porodnice.
  Objednávání pacientek probíhá telefonicky: porodnická ambulance (382 77 24 67), popř. porodní sál (382 77 24 66, 60).
  Máme zaveden rezervační systém, obvodní gynekolog nebo přímo pacientka se mohou objednávat na konkrétní den a čas.
  V případě, že jste ještě do doby check inu nedopravila do porodnice registrační formulář (viz dokumenty ke stažení), vezměte ho prosím vyplněný s sebou.
 • Možnost prohlídky porodního sálu a por. odd. 
  Pokud to provoz oddělení a por. sálu umožní, lze v rámci registrace provést prohlídku porodního sálu a porodnického oddělení. Tyto prohlídky lze provést také kdykoliv jindy po domluvě na tel. č. 382 772 466.
 • Trvalou přítomnost otce nebo jiné doprovázející osoby při porodu 
  K porodu jsou vítáni otcové nebo jiní rodinní příslušníci. Pro doprovázející osoby je v případě potřeby k dispozici samostatný pokoj (500 Kč/den). Duly či soukromé porodní asistentky jako doprovod jsou též vítány. Stejně tak vítáme, když akceptují nastavená pravidla (viz níže odkaz) a tak zlepšují spolupráci mezi rodičkou, porodní asistentkou a dulou. Jen souhra všech zúčastněných může být pro maminku přínosem.  
  Pokyny pro doprovod rodičky – odkaz v dokumentech ke stažení
 • Muzikoterapii, aromaterapii, homeopatii možnost využití vany, sprchy, těhotenského šátku, míče, atd. v první době porodní
  Během první doby porodní je dovoleno rodičce zaujímat různé polohy, může využívat míč, sprchu, vanu, relaxační masážní prostředky a aromaterapii. Na porodních boxech je možný poslech hudby a to i z vlastních nosičů /CD, MP3/.
 • Možnost volby polohy ve druhé době porodní (vždy po vzájemné konzultaci s personálem).
 • Bonding po spont. porodu (je v případě zájmu rodičky pro nás samozřejmostí), po porodu per sectionem, ev. bonding s otcem (dle přání rodičky a stavu novorozence).
 • Akceptujeme porodní plány - podporujeme porodní plán jako seznam porodních přání, který vyjadřuje postoje rodičky k porodu a péči o miminko a mnohdy usnadňuje komunikaci mezi rodičkou a personálem porodnice. V zásadě porodní plány neodmítáme, naopak je pro nás lepší sdělená, diskuzi přístupná představa než nespokojenost bez vyslovené představy. Za každých okolností podporujeme diskuzi. Doporučujeme proto v případě dotazů, přání či pochybností, nás navštívit s předstihem a prodiskutovat Vaše porodní plány s námi osobně.
 • Nabízíme možnosti tlumení bolesti (na vyslovené přání rodičky)
  Vedle přirozených metod tlumení bolesti popsaných výše dále nabízíme: 
  - Epidurální analgezii – při vhodném porodním nálezu, indikaci lékaře, dostupnosti anesteziologa je možno na žádost rodičky provést epidurální analgesii 24 hod. denně – zdarma. Anesteziologové jsou všichni velmi zkušení a vstřícní. Díky nadstandardní možnosti využití EPA u nás rodí s EPA až 30 % rodiček.
  - Entonox – jde o účinné a bezpečné neinvazivní analgetikum, které  má rychlý nástup a ústup účinku. Jedná se o směs kyslíku a rajského plynu, která se používá ke zmírnění  bolesti nejen v porodnictví. Snižuje úzkost, strach, obavy a duševní napětí. Rodička je při plném vědomí a vdechuje  Entonox při porodu během kontrakcí  a při ošetření porodního poranění podle vlastního uvážení přes speciální náústek nebo inhalační  obličejovou. Entonox není hrazen pojišťovnou, za jeho použití  rodička uhradí 500,– Kč za první půlhodinu a za každou další započatou půlhodinu uhradí 250,– Kč. V případě použití pouze při ošetření porodního poranění pacientka hradí 250,– Kč.  
  - Další léky tišící bolest – o jejich aplikaci rozhoduje lékař.
 • Nabídka výběru snídaní a obědů  - maminky, které u nás porodí, mají možnost výběru snídaní a obědů. Výběr snídaní je možný ze čtyř variant „výběrových snídani“ a nabídka čtyř hlavních jídel je stanovena dle dietního systému nemocnice. Maminky tak mají na výběr z diet 3P, 3, 9, dieta 4.
  - dieta 3P vychází za základů racionální stravy, je však upravena přímo na požadavky pro kojící maminky. Pro klientky porodnice je doporučována jako nejvhodnější výběr. Bývá doplněna o tzv. FIT recepty.
  - dieta 3 – racionální strava, kde bývají min. 3× týdně nabízeny recepty z FIT jídelníčku 
  - dieta 9 – DIA  (diabetická)
  - dieta 4 – šetřící 
  - samozřejmostí je na žádost pacientky poskytnutí vegetariánské, bezlaktózové a dalších diet
  Porodnice tím zlepšuje již tak kvalitní služby a vychází vstříc maminkám. V případě, že maminka nemá dietu určenou lékařem, je jen na ní, zda upřednostní své chutě anebo zvolí jídlo v šetřící úpravě s minimálním množstvím nadýmavé stravy s ohledem na miminko. Skladba jídel je samozřejmě volena s ohledem na poporodní stav, přispívá k rychlé rekonvalescenci a ke správnému začátku kojení. 
 • První dobu porodní vede u nás v případě fyziologického porodu porodní asistentka, která v případě nejasností a patologií ihned informuje lékaře, II. dobu porodní vede zpravidla u prvorodiček lékař a u vícerodiček porodní asistentka (výjimky jsou po domluvě personálu možné). Nicméně v průběhu II. doby porodní je lékař na porodním sále vždy přítomen.
 • Pro společný pobyt rodičů a miminka je k dispozici rodinný pokoj hotelového typu.
 • Maminky po porodu císařským řezem jsou umístěny cca na 24 hod. na pooperačním pokoji, který se nachází na oddělení šestinedělí. Další informace týkající se operačního porodu se dozvíte v odkazu: Informace pro maminky před operačním porodem (císařským řezem) – více v dokumentech ke stažení.
 • Poporodní cvičení  – každé mamince po spontánním porodu i po porodu císařským řezem, která má zájem nabízíme: konzultace a cvičení s fyzioterapeutkou zaměřené na cvičení v době po porodu (zejména cviky k posilování svalů dna pánevního, atd.).
 • Na památku předáváme maminkám Kartičky s obtisky nožiček novorozenců s věnováním. 

Co vzít s sebou do porodnice ?

      • těhotenská průkazka + výsledky genet. vyšetření
      • průkaz zdravotní pojišťovny
      • pohodlné neklouzavé přezůvky
      • košile (ideálně rozepínací), župan ( možno využívat naše prádlo)
      • 5 vyšší, natahovací kalhotky
      • 2 těhotenské podprsenky
      • 2 ručníky (barevně rozlišené)
      • toaletní potřeby (ideálně neparfemované,dětské mýdlo)
      • 1 balení vložek do podprsenky
      • 2 balíky vložek (ideálně porodnických)
      • 1 toaletní papír (pro případ nouze)
      • pro miminko? – pro pobyt v porodnici nepotřebujete téměř nic (pouze jednorázové plenky a vlhčené ubrousky)
      • k porodu? – můžete vzít své oblíbené CD, relaxační pomůcky,…

 Kdy jet do porodnice ?

      • při nástupu pravidelných kontrakcí
      • při odtoku plodové vody nebo podezření, že plodová voda začala odtékat
      • při krvácení
      • pokud špatně cítíte pohyby
      • při jakýchkoli pochybnostech

 

Fandit nám můžete na sociální síti: instagramporodnicepisek