AKTUALITY
AKTUALITY
Aktuality

14. září 2023
V rámci preventivního projektu Blesk Ordinace byly v Písku na náměstí vyšetřeny stovky lidí:
- Test paměti podstoupilo více než 100 lidí. Čtyři osoby měly s řešením vážné potíže a byly poslány k odbornému přešetření.
- Plíce si nechalo vyšetřit 120 lidí. Ve špatné kondici je mělo 18 z nich. Šlo o chronické bronchitidy.
- Dva pacienty si hned na druhý den objednali nefrologové do své ordinace. Měli silnou infekci močových cest. Dalším 70 doporučili, ať se objednají na přešetření hodnot v moči. Celkem se nechalo vyšetřit 205 zájemců.
- 350× píchli zdravotníci do prstu, aby lidem vyšetřili hodnoty krevního cukru. Čtyřikrát viděli alarmující hodnoty mezi 14 až 18 mmol/l. Normální hladina glykemie po jídle je 7,5 mmol/l!
- Jeden podvod s nefunkčním a nelegálním doplňkem stravy odhalily písecké lékárnice. Starší pán jim ho do stánku přinesl ukázat. Zaplatil za něj spoustu peněz a uslyšel, že mu léky koupené na internetu jsou k ničemu.
- V zatemněném stánku podstoupilo vyšetření očí 280 lidí. Zdravotnice vyslovily podezření na 17 zelených zákalů, doporučily dovyšetřit ve 31 případech refrakční vady a 10 lidem doporučily navštívit co nejdřív oční.
- Absolutní rekordmanky byly zdravotnice, které vyšetřovaly tlak. Jejích stánkem prošlo 440 lidí! Ve třech případech naměřily extrémně vysoké hodnoty a doporučily pacientům, aby hned druhý den zašli k praktikovi.
Projekt deníku Blesk je zaměřený na prevenci zdraví. S pomocí generálního partnera projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR a spřátelených nemocnic mohou zájemci absolvovat sérii vyšetření zdarma, bez doporučení obvodních lékařů. Součástí akce je pestrý doprovodný program, zábava pro děti i dospělé a tombola o skvělé ceny. Projekt má dlouhodobou záštitu ministra zdravotnictví.




7. září 2023
Po loňském úspěchu se do jihočeského Písku vrátí Blesk Ordinace. Vloni přilákala stovky návštěvníků a letos tu bude pro zájemce o preventivní vyšetření znovu. Lékaři, sestry a další personál písecké nemocnice budou na Velkém náměstí ordinovat 12. září. „Má to smysl,“ říká předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan k tomu, proč už podruhé kývl deníku Blesk na nabídku zorganizovat akci právě v tomto městě.
Blesk Ordinace pod širým nebem bude pro obyvatele i návštěvníky Písku otevřena od 12 do 17 hodin. Stejně jako vloni bude i letos na Velkém náměstí postaveno několik stanů pro preventivní vyšetření mateřských znamének, plic, zraku, diabetu, tlaku, ledvin a nově také paměti. Nemocnice Písek na náměstí dále představí chirurgickou péči, Iktové centrum, ortopedickou nabídku, lékárnu a plánované osteocentrum. Zatímco v mobilních ordinacích se budou zdravotníci věnovat zájemcům o vyšetření, na pódiu povede moderátorka Eva Decastelo rozhovory s odborníky z nemocnice k nejrůznějším tématům, například s vedoucím lékařem Iktového centra písecké nemocnice Robertem Rezkem k péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou, s primářem Oddělení klinické biochemie Pavlem Malinou k řídnutí kostí, s logopedkou Kateřinou Hájkovou k vadám řeči u dětí, s primářkou Oddělení klinické mikrobiologie Věrou Kůrkovou k mikrobům kolem nás, s primářem Chirurgického oddělení Davidem Bundou k jednodenním chirurgickým zákrokům a s ředitelem nemocnice Jiřím Holanem k péči v nemocnici. Akci zpestří Michal David a herci ze seriálu Ordinace v Růžové zahradě.
„Tahle akce má medicínský smysl. Díky masívní reklamě se o ní dozví řada lidí, kteří se v civilním prostředí nechají vyšetřit snáze než ve zdravotnickém zařízení. Proto děkuji všem kolegům, kteří se jí zúčastní. Ať už budou přímo na náměstí nebo ji podpoří organizačně,“ řekl Jiří Holan.
Výsledky loňské Blesk Ordinace Písek:
- Znaménka: bylo vyšetřeno 180 osob, vyšetření u 6 z nich poukázalo na přednádorový stav, 5 podezřelých útvarů
- Krevní tlak: 350 vyšetřených, 4 osoby s extrémním tlakem kolem 200/100 mmHg odeslány k okamžitému přeměření k praktikovi
- Ledviny: přišlo 300 lidí, z toho 200 přineslo vzorek moči
- Zrak: vyšetřeno 150 lidí, 10 podezření na zelený zákal a 25 osobám diagnostikován šedý zákal
- Plíce: vyšetřeno 120 osob, 30 odhalených nemocí plic (CHOPN, astma, poškození průdušek u kuřáků)
- Diabetes: vyšetřeno 450 osob, 4 z toho měly velmi vysokou hladinu cukru v krvi a byly poslány na další vyšetření
PROGRAM BLESK ORDINACE PÍSEK 12. 9. 2023
12:05 ZAHÁJENÍ BLESK ORDINACE
12:35 SPECIÁLNÍ HOST Z MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ
12:45 JIŘÍ HOLAN: PŘEDSTAVENÍ NEMOCNICE
13:00 ROBERT REZEK: PÉČE O IKTOVÉ PACIENTY
13:15 DENÍK BLESK OČIMA ŠÉFREDAKTORA
13:30 DAVID BUNDA: JEDNODENNÍ PÉČE V NEMOCNICI PÍSEK
13:45 ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ 2
14:00 HUDEBNÍ VYSTOUPENÍ
14:15 KATEŘINA HÁJKOVÁ: VADY ŘEČI U DĚTÍ
14:30 PAVEL MALINA: OSTEOCENTRUM
14:45 ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ 2
15:00 TOMBOLA
15:20 HUDEBNÍ VYSTOUPENÍ
15:35 VĚRA KŮRKOVÁ: MIKROBY KOLEM NÁS
16:00 HUDEBNÍ VYSTOUPENÍ MICHALA DAVIDA
16:30 EPICENTRUM BLESKU
16:45 KAŽDÝ Z NÁS MŮŽE ZACHRÁNIT ŽIVOT
17:00 POJIŠTĚNÍ FÉNIX
17:15 HUDEBNÍ VYSTOUPENÍ
17:30 TOMBOLA
17:50 PŘEDPOKLÁDANÝ KONEC AKCE

28. srpna 2023
Porodnické oddělení písecké nemocnice se zapojuje do pomoci ženám s duševními potížemi po porodu. Pro Národní ústav duševního zdraví pomáhá mapovat ty, které jsou rozvojem duševních potíží po porodu ohroženy. Takovým maminkám pak ústav nabízí podporu a odbornou psychologickou pomoc.
„O tělesné zdraví těhotných žen je dobře postaráno během důkladných prohlídek. Mateřství plné změn je ale náročné také na psychiku ženy. Proto se v těhotenství a zejména po porodu mohou u maminek objevit psychické obtíže. Pocity štěstí mísící se s pocity strachu, selhání a obav jsou v období šestinedělí v určité míře normální, přirozené, někdy ale mohou vyústit v poporodní duševní potíže, které pak už žena není schopna sama zvládnout. Tyto stavy jsou naštěstí řešitelné a čím dříve se na ně přijde, tím rychleji je lze napravit,“ uvedla Mgr. Simona Bulková, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek.
Písecká porodnice má pro tento účel od Národního ústavu duševního zdraví zapůjčené dva tablety s on-line dotazníkem. Čerstvé maminky si na nich mohou před odchodem z porodnice udělat jednoduchý test, který určí, zda u nich hrozí rozvoj psychických potíží. Jestliže výsledek testu na toto riziko poukáže, kontaktují je proškolené konzultantky s nabídkou podpory a odborné pomoci.
„Dotazník mapuje příznaky úzkosti, deprese a dalších potíží, které se v mateřství objevují nejčastěji. Jeho výsledky obdrží ženy do 10 minut na svůj e-mail společně s kontakty, na které se mohou v případě potřeby kdykoliv obrátit. Pozitivní výsledek automaticky neznamená přítomnost psychických obtíží, přesto ženy získají kontakty na podpůrnou péči, kterou mohou kdykoliv využít. S nabídkou podpory se jim telefonicky ozvou takzvané peer konzultantky – proškolené ženy, které psychické strádání během těhotenství nebo po porodu samy zažily. S nimi mohou maminky bez obav a studu sdílet své pocity. Už jen samotné sdílení pomáhá. Pokud peer konzultantky rozpoznají závažnější potíže, nabídnou ženám kontakty na ověřenou odbornou pomoc,“ sdělila Mgr. Květoslava Slabáková, hlavní sestra Nemocnice Písek.
Doplnila, že vyplnění dotazníku je dobrovolné. Údaje v něm jsou chráněny – veškerá data jsou uložena na zabezpečených serverech a nejsou poskytována třetím stranám.
Příznaky duševní nepohody, jako jsou úzkost a deprese, zažije podle Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) každá pátá žena. Projevují se například únavou, strachem, pocity viny a beznaděje. Mohou vést k nezájmu o novorozence i okolí a v nejhorším případě až k sebevražedným myšlenkám.
Více primář MUDr. Turek, MBA v pořadu Zdravíčko

17. srpna 2023
Lidé v sociální tísni, kteří jsou ze zdravotních důvodů hospitalizováni v písecké nemocnici, mohou využít bezplatné sociální poradenství. Nemocnice za tímto účelem zaměstnává zdravotně sociální pracovnice, které pacientům v tíživé životní situaci pomohou například zprostředkovat následný pobyt v sociálních zařízeních nebo zajistit pečovatelské a asistenční služby v rámci domácí péče.
Lucie Hofmanová a Hana Opelková jsou dvě milé dámy, které lze často vidět s telefonem u ucha. V Nemocnici Písek zajišťují sociálně-právní poradenství ve vztahu k onemocnění nebo k jeho následkům. Zajišťují například pomoc seniorům, dlouhodobě nemocným, invalidním a hendikepovaným občanům, pro něž obvolávají různá sociální zařízení. Pacientům pomáhají s vyřízením další potřebné péče, kterou budou potřebovat po propuštění ze zdravotnického zařízení.
„Otázky spojené s budoucností je nutné vyřešit už během hospitalizace. A netýká se to jen klientů Oddělení sociálních lůžek, nýbrž pacientů všech oddělení naší nemocnice,“ uvedl ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan.
Zdravotně sociální pracovnice se starají o budoucnost pacientů, kteří se v důsledku své nemoci nebo onemocnění blízkých ocitli v nepříznivé sociální situaci, případně jsou touto situací ohroženi. Na základě spolupráce s rodinnými příslušníky, veřejnými institucemi, případně i soudy odborně posoudí situaci konkrétního pacienta a navrhnou vhodnou pomoc. Dále pro něho vyřídí například sociální dávky, příspěvky na péči, pomohou s vyřízením výplaty důchodu nebo s opatrovnictvím. Rodinným příslušníkům poradí se sociální péčí. Administrativně vedou dokumentaci klientů sociálních lůžek a podílejí se na přípravě plánu individuální péče. Pomáhají s administrativním vyřízením další péče i příspěvku na ni. Aby byly v oblasti sociální péče neustále v obraze, jsou členkami profesního svazu sociálních pracovníků v sociálních službách pod Asociací poskytovatelů sociálních služeb České republiky.
„Nejčastěji se na nás obracejí z interního a neurologického oddělení. Zpravidla nás kontaktuje lékař nebo sestra kvůli pacientovi, který se ani po ukončení léčby nebude schopen sám o sebe postarat. Naším úkolem je například zjistit, zda žije sám nebo ve společné domácnosti s někým, kdo o něho bude pečovat, poradit rodině, jakou další pomoc při péči lze využít, popřípadě pomoci s umístěním do zařízení sociální péče,“ říká Lucie Hofmanová.
Pacientům, jejichž stav už není akutní, ale stále vyžaduje zdravotní péči, slouží Oddělení následné péče písecké nemocnice. Pobyt na něm není časově omezen a vyplývá z potřeby zdravotního stavu nemocného. V nemocnici lze dále využít 20 sociálních lůžek – na stejnojmenné oddělení jsou přijímáni pacienti z akutních nebo následných lůžek písecké nemocnice. Pobyt na sociálních lůžkách si klient částečně hradí sám a zůstává tam do doby umístění do jiného sociálního zařízení, nebo propuštění do domácího prostředí. „Vyřizujeme pro ně administrativní záležitosti a provádíme aktivizační programy,“ dodala Lucie Hofmanová.

4. srpna 2023
Aktivní dovolená v jižních Čechách, která do našeho regionu každoročně přiláká tisíce Čechů, se odráží na bilanci letních úrazů. V písecké nemocnici zaznamenali za první prázdninový měsíc jejich nárůst oproti ostatním měsícům až o sto procent. Počet ošetření za letošní červenec se zvýšil i v porovnání se stejným obdobím v předchozích letech. Podle odhadu lékařů Ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Písek tvoří rekreanti až polovinu všech úrazových pacientů.
Ideální podmínky pro turistiku, cyklistiku, vodáctví a vodní sporty spojené s lokalitou orlické přehrady. Krásná příroda, kvůli níž si Písecko oblíbili organizátoři letních kurzů a dětských táborů. A k tomu aktuální trend, kdy se chataři a chalupáři kromě zahradničení a houbaření stále více věnují například jízdě na kole. To jsou podle Tomáše Vodsloně, lékaře písecké nemocnice, hlavní důvody nárůstu letních úrazů na Písecku.
„Naštěstí, co se počtu týče, převažují lehké úrazy typu podvrtnutí kotníku, nezávažná poranění prstů a ošetření drobných ran. S rostoucím počtem úrazů se ale samozřejmě zvyšuje i počet závažnějších traumat, které často vyžadují operační léčbu,“ uvedl Tomáš Vodsloň z Ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Písek. „Navíc v současné době standardně operujeme i takové úrazy, které se ještě v nedávné době léčily převážně neoperačně. Důvodem jsou jednak přísnější kritéria na konzervativní neboli nechirurgickou léčbu úrazů a zároveň rostoucí nároky samotných pacientů k plnému a rychlému návratu do aktivního života. Příkladem za vše jsou zlomeniny klíční kosti,“ doplnil.
V Nemocnici Písek ošetřují úrazové pacienty dle nejnovějších medicínských poznatků a způsobem, který umožňuje co nejrychlejší návrat k aktivnímu způsobu života.
„Díky průběžnému vzdělávání sledujeme nejnovější trendy v úrazové chirurgii a používáme postupy, odpovídající aktuálním doporučením odborných společností. Běžně pracujeme s nejmodernějšími implantáty k operační stabilizaci zlomenin. Zároveň vítáme nové možnosti využití moderních materiálů k fixaci rozličných poranění pohybového aparátu. Máme k dispozici veliké množství různých snímatelných fixací, takzvaných ortéz, díky čemuž můžeme najít pacientovi řešení na míru. Naším cílem u terapie úrazů je časná funkční léčba a nejbližší možný plnohodnotný návrat pacientů ke každodenním činnostem,“ uzavřel Tomáš Vodsloň.
Zvýšený počet úrazů a rozsáhlejší traumatologická péče aktuálně nijak neomezuje plánované operace a ortopedické zákroky. „Letní úrazovost představuje větší nápor na náš personál a vyžaduje jeho větší nasazení. Všem kolegům napříč nemocnicí za to velmi děkuji, protože tato práce je mimo jiné omezuje v možnosti čerpání delších letních dovolených,“ dodal ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan.

20. července 2023
Humanitární mise s Lékaři bez hranic, které se zúčastnil anesteziolog Dominik Hes, nebo výcvik psů pro vodní záchranářství, kterému se věnuje vrchní sestra oddělení následné péče Jana Mášková, nejsou jedinými veřejně známými aktivitami zaměstnanců písecké nemocnice. Pracuje v ní například i cestovatel, fotograf a cestopisec. Lékař Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Písek Matúš Lašan se věnuje túrám neprobádanou krajinou, které trvají až tři čtvrtě roku, kdy pěšky ujde až tři tisíce kilometrů a k tomu fotografuje a sepisuje poznatky z trasy. Má za sebou dlouhé pěší výpravy na Slovensko, Nový Zéland, Island i do Patagonie. O svých túrách, na nichž poznal svou manželku Annu, píše a beseduje. K cestám Patagonií, Novým Zélandem a nově také Islandem vydal knihy s úžasnými fotografiemi.
Matúš Lašan cestoval a fotografoval už při studiích. Na svou první dlouhou túru se ale vydal až po dokončení medicíny – byla to Cesta hrdinů SNP, vedoucí od Dukelského průsmyku až k hradu Devín. Poté se rozhodl přejít Nový Zéland, kde na túře dlouhé tři tisíce kilometrů potkal svou manželku Annu. Společně s ní se vydal na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu po Chile a Argentině s omezenou infrastrukturou, která protíná velkou část Patagonie a je známá jako Greater Patagonian Trail. Tisíce kilometrů ušli také na Islandu a své nejdelší dobrodružství – 6.300 kilometrů – absolvovali napříč horami Evropy z Bulharska do Španělska.
„Stejně jako práce radiologa je i cestování časově velmi náročná aktivita. V jednom okamžiku se lze věnovat jednomu nebo druhému, ale nikdy ne oběma najednou. Když jsem v nemocnici, tak se naplno věnuji medicíně, ale na túrách je to jen o zážitcích a kreativitě. Jsem rád, že mi je v písecké nemocnici umožněno věnovat se cestování,“ říká Matúš Lašan.
„My jsme v nemocnici rádi, že máme šikovného radiologa. Pak několik měsíců nejsme tolik rádi, že máme stejně šikovného cestovatele. Vrátí se, přečtu si knihu z cesty a je mi jasné, že jít musel. A jsme zase několik měsíců rádi, že máme šikovného radiologa. No a pak se zase vydá na pouť a celé se to opakuje,“ glosuje s pousmáním i pochopením ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan.
V letošním roce si Matúš Lašan dává od tisícikilometrových projektů přestávku a zůstává „v základním táboře“, jak s nadsázkou nazývá píseckou nemocnici. Volný čas využívá k tvorbě blogu a obsahu na sociální sítě. Začíná také se psaním knihy z cesty Evropou, kterou podnikl v roce 2022. S manželkou plánují jen okruh po slovenských horách, který už mají navržený několik let, ale nikdy na něj nebyl ten správný čas. „V příštím roce bychom se ale opět rádi vydali někam dál, ale kam to bude, ještě nevíme. Láká nás vše od Ameriky po Čínu, takže spíše čekáme na to, co nás jako první nadchne a už nepustí,“ plánuje radiolog písecké nemocnice.
Blíže: www.matuslasan.com

17. července 2023
V areálu písecké nemocnice začíná jezdit další elektromobil. K několika vozidlům na elektrický pohon, která zajišťují svoz prádla a odpadu, údržbu areálu a další potřebné činnosti, v uplynulých dnech přibyl ještě multifunkční nákladní elektromobil. Vůz za 2,3 miliony korun nahradil více než 30 let starou multikáru.
Vedení Nemocnice Písek se vydalo cestou elektromobility už před devíti lety. Dieselové multikáry tehdy nahradilo tichými elektromobily, které vedle úspory decibelů i financí navíc zlepšují kvalitu provozních činností a jsou dalším příspěvkem k ekologii. Technické oddělení nemocnice několik let využívá elektromobil se skříňovou nástavbou na svoz prádla a valník na svoz odpadu nebo na stěhování, které na jedno dobití zvládnou až osmdesátihodinový provoz. Také nynější obnova vozového parku technického oddělení je ekologická.
„Víceúčelový nákladní elektromobil k údržbě areálu jsme přivezli před několika dny. Na jeho nákup jsme získali dotaci ve výši šest set tisíc korun prostřednictvím Národního programu Životní prostředí. Sám jsem si řízení zkusil a musím říci, že komfort pro řidiče a vybavení, již pouze kabiny, je v rozdílu několika tříd oproti dříve provozované multikáře.“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.
Ekologickým přístupem se písecká nemocnice řídí už řadu let. Vedle elektromobility se zaměřuje na třídění odpadu, sázení stromů v arboretu a energetické úspory. „U budov v areálu jsme nechali postupně zateplit střechy, půdy, obvodové pláště a vyměnit okna. Zateplení nám pomohlo uspořit energii i snížit emise oxidu uhličitého. Do celého areálu i některých objektů jsme instalovali ekologické LED osvětlení, které spotřebuje méně elektrické energie. Nyní nás čeká velký projekt modernizace prádelny a instalace několika fotovoltaických elektráren na objekty nemocnice, které přinesou další opravdu značné úspory,“ sdělil Jiří Holan.

4. července 2023
Na konci června bylo předáno darem pět monitorů dechu pro dětské oddělení.
Primář MUDr. Karel Chytrý velmi děkuje společnostem APA logistik a Lodní servis Strakonice, které tento dar financovaly. Nadace Křižovatka pomáhá díky dárcům vybavovat nemocnice a porodnice monitory dechu Babysence. Už téměř třicet let v rámci projektu „Maminko dýchám“ spolupracuje i s naší nemocnicí.

3. července 2023
Od 1.7. do 31.10.2023 se můžete zapojit do facebookové soutěže Nemocnice Písek a vyhrát poukázku v hodnotě pět tisíc korun a další ceny.
Více na https://www.facebook.com/nemopisek

28. června 2023
Písecká nemocnice zajišťuje kompletní zdravotnické služby a vedle ambulancí a lůžkových oddělení provozuje také celou řadu poraden. Veřejnost se na ni může obracet například tehdy, pokud má potíže s hojením ran, trpí bolestí hlavy, má křečové žíly, potřebuje poradit s péčí o nedonošené dítě a v řadě dalších případů. Nově ji mohou kontaktovat i maminky, které mají potíže s kojením.
„Prvního července zahajuje provoz Ambulance pro laktační poradenství jako součást našeho dětského oddělení. Vyškolené laktační poradkyně zde budou k dispozici ženám, které mají problémy s kojením, ale i nastávajícím maminkám, jež kojení teprve čeká a chtějí se na ně co nejlépe připravit,“ řekla Bc.Zdeňka Kožená, vrchní sestra Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Písek.
Ambulanci pro laktační poradenství, umístěnou v prostorách dětské ambulance, lze navštívit pouze na základě objednání. To je možné každý všední den v čase od 8 do 10 hodin na telefonních číslech: 382 772 206 a 382 772 472. „Trend dnešní doby, zaměřený na co nejrychlejší návrat do domácího prostředí, s sebou přináší i zvýšenou poptávku po laktačním poradenství. Důvodů, proč maminky potřebují poradit a dopomoci při kojení, je mnoho,“ sdělila Zdeňka Kožená. Doplnila, že s certifikovanými laktačními poradkyněmi se mohou rodičky potkat už během předporodních kurzů, které nemocnice pravidelně organizuje. Zde se laktační poradenství zaměřuje na praktické rady a tipy pro úspěšné kojení, například informace o vhodné stravě a ideálních polohách. Jeho součástí je také ukázka různých pomůcek, které lze při kojení používat.
Dětské oddělení, při němž bude laktační poradna fungovat, už provozuje například endokrinologickou poradnu zabývající se hormonálními problémy u dětí, kardiologickou poradnu zaměřenou na srdeční onemocnění a rizikovou poradnu pro nedonošené děti. „V rámci jiných oddělení provozujeme ještě i další poradny. Například mamologickou, kde se věnujeme nádorům prsu, kýlní, gastroenterologickou pro onemocnění trávicího traktu, proktologickou k onemocněním konečníku, hematologickou pro konzultace ke krvi, stomickou k poradenství ohledně vývodu střev. Máme i několik neurologických poraden, v nichž se zaměřujeme na péči o pacienty s nervovými onemocněními, i poradny vnitřního lékařství jako alergologii, nebo revmatologii,“ doplnil předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.