PRO PACIENTY
Nahlížení a výpisy ze zdravotnické dokumentace

Nahlížení do zdravotnické dokumentace, pořízení výpisu nebo kopií

Pokud žadatel žádá o nahlédnutí, pořízení kopii či výpisů ze zdravotnické dokumentace, vyplní Žádost o nahlédnutí do zdravotnické dokumentace, pořízení výpisů nebo kopii zdravotnické dokumentace (dále jen Žádost) – k dispozici zde. Do Žádosti žadatel uvede rozsah a formu požadovaných informací, způsob převzetí a vztah k pacientovi.

Vyplněnou Žádost lze zaslat poštou na adresu:

397 01 Písek

Další možnost je osobní předání vyplněné Žádosti na sekretariátu příslušného oddělení či na právním oddělení Nemocnice Písek, a.s. Žadatel může formulář zaslat i e-mailem na adresu sekretariat@nemopisek.cz .

Všechny žádosti musí obsahovat náležitosti, které jsou uvedeny níže.

Pro urychlení vyřízení Vaší žádosti uvádějte prosím vždy telefonní kontakt.

Při podání Žádosti žadatel předloží doklad k ověření totožnosti a vztahu žadatele k pacientovi. Podaná žádost se zakládá do zdravotnické dokumentace.

Pořízené výpisy nebo kopie ze zdravotnické dokumentace Nemocnice Písek, a.s. vydá žadateli v zákonné lhůtě do 30 dnů ode dne obdržení žádosti, a to po předchozím zaplacení poplatku ve výši dle aktuálního Ceníku placených služeb. Poplatek se hradí v pokladně Nemocnice Písek, a.s. nebo převodem na účet.

Kdo může žádat:

• Pacient nebo zákonný zástupce pacienta

K ověření totožnosti je nutné předložit:
    Pokud žádost podává pacient nebo jeho zákonný zástupce osobně – předloží průkaz totožnosti – občanský průkaz (u cizinců cestovní pas nebo jiný doklad totožnosti), vyplní formulář žádosti a předá ji zdravotnickému pracovníkovi.

Pokud pacient nebo zákonný zástupce žádost podává poštou – vyplněný formulář žádosti doplní buď fotokopií průkazu totožnosti, nebo žádost opatří úředně ověřeným podpisem.

Pokud žádost podává (osobně i poštou) opatrovník, je nutné kromě uvedeného ještě zaslat kopii pravomocného rozhodnutí soudu o ustanovení žadatele opatrovníkem pacienta.

• Osoba určená pacientem

Takovým žadatelem je osoba, kterou pacient ve zdravotnické dokumentaci (chorobopisu) výslovně určil k nahlížení do zdravotnické dokumentace, k pořizování výpisů nebo kopií nebo pacient takovou osobu pověřil na základě svého souhlasu a pro ty účely vyplnil vyplnit formulář pro souhlas pacienta (zde).

K ověření totožnosti a oprávněnosti požadavku bude potřeba předložit:
     – Pokud žádost podává osoba určená pacientem osobně – předloží průkaz totožnosti – občanský průkaz (u cizinců cestovní pas nebo jiný doklad totožnosti), vyplní formulář žádosti a předá ji zdravotnickému pracovníkovi.
    – Pokud osoba určená pacientem žádost podává poštou – vyplněný formulář žádosti je třeba doplnit buď fotokopii průkazu totožnosti, nebo žádost opatřit úředně ověřeným podpisem žadatele.
    – Podává-li žádost žadatel, kterého pacient pověřil na základě svého souhlasu, doplní žádost o tento souhlas.

• Osoba blízká po smrti pacienta

K ověření totožnosti a oprávněnosti požadavku bude potřeba předložit:
    • Podat žádost může osoba blízká zemřelému pacientovi, tzn. příbuzný zemřelého v řadě přímé – manžel, potomci, sourozenci, rodiče, registrovaný partner – který spolu se žádostí předloží úřední doklad o vztahu k pacientovi (rodný list, oddací list, registrace). Jiná osoba blízká zemřelému – přítel, soused atp. – spolu se žádostí ještě předloží čestné prohlášení o tom, že je osobou blízkou zemřelému.
    • Podává-li žadatel žádost poštou, doplní žádost buď fotokopií svého průkazu totožnosti, nebo žádost opatří ověřeným podpisem a dále doloží fotokopii dokladu o vztahu k pacientovi (u jiných blízkých osob ještě žadatel doloží čestné prohlášení žadatele).
    • Nahlížení do zdravotnické dokumentace zemřelého pacienta, který vyslovil zákaz určité osobě blízké. Taková určitá osoba blízká může podat žádost avšak jen v případě, že současně se žádostí doloží, že požadovaná informace je v zájmu ochrany zdraví žadatele nebo ochrany zdraví další osoby. Stejně postupuje žadatel, který přišel do styku s pacientem, a informace ze zdravotnické dokumentace pacienta jsou rozhodné pro ochranu zdraví žadatele.