NejlepsiNemo2018PACIENTI

Vloni se zde narodilo nejvíce dětí za posledních 25 let

Prvním miminkem roku 2018, které se narodilo v Písku, je holčička Amálie. Přišla na svět v 7:16 a její míry po porodu byly 3050 gramů a 49 centimetrů. Jednalo se o spontánní porod bez komplikací.

V roce 2017 bylo v písecké porodnici 960 porodů, z nichž se narodilo 977 dětí. To je nejvíce za posledních 25 let. „Nejsilnějšími měsíci, co se porodnosti týče, byly říjen a prosinec, kdy se narodilo shodně 100 dětí. Celoročně nejsilnějším dnem byl pátek 13. října, kdy se narodilo 12 dětí. Největší novorozenec vážil 5250 gramů a měřil 56 centimetrů,“ uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Michal Turek, MBA.

Písecká porodnice dlouhodobě pracuje na zlepšování služeb pro rodičky. Jde cestou odstranění sterility lékařského prostředí. „Naše porodnice dnes vypadá spíše jako zařízení hotelového typu než nemocnice. V roce 2016 zde byly zrekonstruovány porodní sály, které jsou vybaveny moderními přístroji, novými lůžky a sedacími kouty. Rodičky si mohou vybrat i barvu sálu, která jim je příjemná. Nově byly zřízeny takzvané rodinné pokoje pro pobyt matek, otců nebo celých rodin společně po porodu. Rodina má k dispozici pokoje s komfortním sociálním příslušenstvím a wi-fi připojením. Jedná se v podstatě o plně vybavené apartmány s poskytováním služeb včetně například stravování formou minutek pro celé rodiny nebo zázemí pro příbuzné s prvky rodinné intimity. Nabízíme těhotenské předporodní kurzy a v rámci poporodní péče prosazujeme tzv. bonding – tedy přivinutí dítěte k tělu rodiče, který umožňujeme matkám i otcům po spontánním porodu, ale i po císařském řezu. Samozřejmostí je samotný lidský přístup k rodičkám, vyhovění jejich přání a pochopení jejich potřeb,“ řekl ředitel písecké nemocnice.

Porodnice písecké nemocnice je od roku 2016 také držitelem certifikátu PPP (Přirozený porod v porodnici). Ten dokládá přívětivý přístup personálu k rodičkám a vysoký standard porodní péče. Písecká porodnice se dále vymyká v republikovém srovnání v oblasti spolupráce s anesteziology. „Rodičkám nabízíme v současnosti nejúčinnější úlevu od bolesti – epidurální analgezii. Vloni ji využilo čtyřicet procent všech rodiček. Je to metoda, která je i ve velkých porodnických pracovištích standardně využívána pro svou mimořádnou účinnost. Výrazné zmírnění porodních bolestí rodičce umožní klidněji prožít tento děj, zvýší naději na spontánní porod a umožní bezbolestné šití porodních poranění. U použití této metody je procento císařských řezů pouhých jedenáct procent,“ doplnil primář ARO (Anesteziologicko-resuscitačního oddělení) MUDr. Tomáš Piksa.

Mamince přišli pogratulovat a předat dárky ředitel nemocnice MUDr. Jiří Holan, MBA a primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Michal Turek, MBA.

Porodnice Písek 2018